Nástupce Megauploadu již v neděli

Přesně rok po zátahu na servery služby Megaupload spustí DotCom v plném provozu jejího nástupce. Od neděle bude moci nové úložiště využít každý.

Má to být nejmodernější internetové úložiště na světě. Data, která uživatelé uloží do cloudu budou přístupné pouze pro ty, kterým poskytnou šifrovací klíč.

Co bude na serverech uloženo, nebude moct zjistit ani provozovatel služby.

Nový charakter služby má vyloučit odpovědnost provozovatele za obsah, který na něj nahrají uživatelé. Úřady tak nebudou při současné legislativě moci sáhnout na hardware, který zajišťuje chod služby. Na vypnutí běhu služby nebudou mít dosah.

Připravované spuštění služby již nyní vyvolává neklid v řadách svazů ochraňujících autorská práva.

Novozélandské rádio MediaWorks odmítlo na tlak hudebních vydavatelství odvysílat 500 reklamních spotů, které si DotCom před časem objednal. Reklamu tak musel přesunout jinde.

Data budou šifrované na celé trase, aby bylo zajištěno soukromí uživatelů služby. Komunikace se servery bude šifrována při nahrávání i stahování, soubory budou ještě před odesíláním zašifrované asymetrickou šifrou.

Každý bajt dat protékajících internetem bude chráněn šifrou. Úřady ani při odposlechu nebudou vědět určit, co je obsahem souborů. Museli by použít skrytý virus, který by sledoval aktivity přímo na počítači.

Jelikož každý uživatel bude mít svůj vlastní šifrovací klíč, na serverech nebude možné odhalit ani duplicity či opakované kopie stejných souborů.

Webové úložiště však nezůstane uzavřené. Bude vybavené API rozhraním, které umožní využít jeho služby v aplikacích vývojářů.

Ti do něj budou moci směřovat zálohy z počítačů a mobilů, využít ho na synchronizaci či jako repozitář souborů pro mobilní pracoviště.

Jak velké bude úložiště pro bezplatných uživatele služby zatím není známo. Dosavadní indicie hovoří o 50 gigabajtů prostoru.

Zdroj: https://tech.sme.sk

Komentáře

Nahoru