Nastavení Wifi: Jak dostat z domácí WiFi lepší výkon a signál zdarma?

Nastavení Wifi: Jak dostat z domácí WiFi lepší výkon a signál zdarma?

Většina domácích uživatelů si pořídila domů nějaký WiFi router, následně ho připojila, ponechala v něm veškeré volby přednastavené výrobcem, v horším případě ani nenastavila klíč zabezpečení a tím pro ně veškeré starosti skončili. Po nějaké době ale začali uživatelé pociťovat, že jejich bezdrátové připojení je čím dál pomalejší, občas i úplně spadne a signál je slabý i ve vedlejší místnosti.

Co se s tím dá dělat? K vyřešení těchto problémů si ve většině případů stačí sednout po nedělním obědě k počítači a provést pár jednoduchých triků, z nichž nejdůležitější si předvedeme v tomto článku, kde společně budeme řešit nejčastější starosti začínajících správců bezdrátové sítě.

1) Jak můžu zabezpečit svoji WiFi?

Co se myslí bezpečným heslem? Heslo nesmí mít v žádném případě podobu 12345, ale musí obsahovat čísla, velká i malá písmena a nějaké speciální znaky. (#,-*…) V poslední době se objevují čím dál lepší nástroje fungující na bázi cloudu, které slouží k prolomení hesel. Bohužel si dobře poradí i s hesly zabezpečených nejnovější metodou zabezpečení WPA2, která podporuje 128-bitové šifrování, na rozdíl od zastaralé zabezpečovací metody WEP, která má pouze 64-bitové šifrování. Tyto nástroje obsahují až miliony různých druhů hesel. Každopádně ale, pokud váš router podporuje WPA, použijte nekompromisně toto šifrování! Co ale rozhodně nezapomeňte udělat, je změnit původní heslo pro konfiguraci routeru, jelikož ho lze na internetu snadno dohledat a útočník by tak mohl získat nad vaší sítí plnou moc. Konkrétní postup nastavení naleznete v manuálu k routeru.

2) Jak poznám, jestli se připojuje na mou WiFi někdo cizí?

Nejsnazší možností, jak to zjistit, je použít některý z nástrojů, který umí skenovat síť. Existuje spousta pokročilých nástrojů, dokonce i dostupných zdarma, jako např. Wireshark. Uživatelům s malými znalostmi sítí však doporučuji užít některý z jednodušších nástrojů. Jedním z nich je Wireless network watcher. U tohoto nástroje navíc není potřeba instalace, čili ihned jak ho stáhnete, můžete skenovat. Nástroj můžete stáhnout pod tímto odkazem:

https://www.nirsoft.net/utils/wireless_network_watcher.html

Nastavení Wifi připojení

Jak si můžete všimnout na obrázku, program nám vypíše připojené IP adresy a jejich MAC adresy (fyzické adresy, jinak řečeno identifikační čísla síťové karty). U známých zařízení se nám zobrazuje i jméno zařízení.

3) Zjistil jsem, že se na mou WiFi připojuje někdo cizí. Jak mu mohu zamezit přístup, když nevím, o koho se jedná?

Tento problém lze vyřešit relativně snadno užitím tzv. blacklistů, kam vložíme cizí ip adresy a router jejich další pokus o připojení zablokuje. Nebudu tady popisovat konkrétní návod, ten vyhledáte v manuálu ke svému výrobku, jelikož každý router má tuto volbu umístěnou někde jinde v konfiguračním rozhraní.

4) Kam mám umístit WiFi router, aby byl v bytě co možná nejlepší signál?

Nejlepším umístěním routeru je střed prostoru, který má být pokryt. V úvahu musíme také brát architekturu prostoru. Není dobré ho dávat na zem nebo před tlusté stěny apod.

5) V mém okolí je spousta dalších bezdrátových sítí, které mou síť ruší. Jak mohu zlepšit sílu mého signálu, když použití různých druhů antén, které zesilují signál, je zakázáno.

Mnohdy v tomto případě velmi pomůže změna kanálu WiFi, jelikož původní nastavení kanálu bývá málokdy ideální. K nálezu nejméně vytíženého kanálu nám pomůže inSSIDer. Neděste se obrázku níže, program není složitý na ovládání a při práci s ním si budete možná připadat jako opravdoví správci sítě. Tento nástroj umožňuje i sledování signálu WiFi v reálném čase a odhalení nezabezpečených přístupových bodů.

Program si můžete zdarma stáhnout přímo z oficiálních stránek: https://www.metageek.net/support/downloads/

Po instalaci a spuštění programu se v horní polovině okna zobrazí seznam bezdrátových sítí v okolí (které mají vliv na signál vaší WiFi) a jejich parametry, nejdůležitější jsou:

  • Channel – kanál, na kterém síť běží (tato informace je pro vyřešení našeho problému nejdůležitější)
  • SSID – název sítě
  • Max Rate – teoretická maximální rychlost sítě
  • RSSI – tento parametr zobrazuje kvalitu signálu
  • Network type – určení, zda se jedná o klasickou síť s přístupovým bodem (Infrustructure) nebo tzv. Ad-Hoc – bez přístupového bodu. Takovou sítí mohou být např. bezdrátově propojený notebook se smartphonem

Poklepáním na záhlaví jednotlivých sloupců se sítě řadí podle zvoleného parametru střídavě od nejmenší velikosti po největší a naopak. V nabídce View můžeme pomocí zátržítek zvolit, které paměti chceme zobrazovat. Nad seznamem je také umístěn filtr, díky němuž můžeme třídit sítě a zobrazovat pouze ty, které vyhovují našim kritériím. Např. zvolíme, že chceme zobrazit pouze sítě, které běží na kanálu 2,4 GHz. V dolní polovině okna můžeme pomocí přepínání panelů zobrazovat 3 typy grafů – časový (Time Graph), který nám prozradí sílu signálu v reálném čase a 2,4 GHz Channels, který ukazuje vytíženost kanálů tohoto pásma jednotlivými sítěmi. Podle toho potom můžeme nastavit na routeru nejméně vytížený kanál a stabilita i velikost signálu naší sítě se tím určitě znatelně zlepší. Poslední graf 5 GHz Channels se vyobrazí pouze v případě, že router podporuje toto pásmo. Pokud se zrovna chystáte koupit nový router, uvažte možnost koupit některý, který podporuje i 5GHz, jelikož vytíženost kanálů v tomto pásmu je oproti 2,4 GHz minimální.

Wifi

6) Co když nechcu, aby byla moje IP adresa skenována?

K maskování IP adresy je k dispozici široká škála programů. Nejčastěji tyto programy slouží pro „převlečení“ adresy za adresu cizí země, nejčastěji z důvodu zpřístupnění služeb určených pouze pro daný stát. Velmi dobře ale poslouží i pro získání anonymity při surfování a obrany proti skenování přidělené IP adresy.

Takovým programem může být Hotspot Shield, který kóduje veškerá data, která procházejí přes síť směrem k nám i od nás a maskuje naši IP za falešnou americkou.

Komentáře

Nahoru