Násilí v Bangladéši narušilo výrobu oblečení, Jaké bude mít dopady na český trh?
- Zařazeno v:
- Nejzajímavější
- Zajímavosti ze světa

Oděvní továrny v Bangladéši po krátké odstávce způsobené násilnými protesty znovu obnovily provoz. Tyto továrny, které tvoří přibližně 90 % exportu země, byly nuceny zavřít kvůli zákazu vycházení, který byl vyhlášen v reakci na nepokoje. Přestože byla premiérka šajch Hasína Vadžídová svržena, továrny se ve středu opět otevřely s nadějí na rychlé obnovení plné výroby. Na český trh by tento krátký výpadek neměl mít zásadní dopad.
Tyto továrny, které zásobují velké západní značky jako H&M, Zara a Carrefour, byly kvůli násilí během protestů fyzicky poškozeny jen minimálně. Miran Ali, viceprezident Bangladéšského sdružení výrobců a vývozců oděvů (BGMEA), uvedl, že je ještě příliš brzy na odhad celkových ztrát, ale doufá, že továrny brzy obnoví běžný provoz. H&M již uvedlo, že kvůli zpoždění nebude požadovat slevy, a Primark vyjádřil své obavy z vývoje situace a zůstává v úzkém kontaktu s dodavateli.
I přes znovuotevření továrny čelí Bangladéš určitým rizikům. Indický výrobce Hula Global oznámil, že plánuje přesunout část své výroby z Bangladéše do Indie do konce roku, aby se vyhnul dalším možným rizikům. Pankaj Tuteja z firmy Dragon Sourcing uvedl, že zatímco velké značky jako Zara a H&M pravděpodobně v Bangladéši zůstanou, některé firmy již hledají jiné možnosti. Přesto zůstává Bangladéš atraktivní destinací pro výrobce díky nízkým nákladům a nulovým clům.
Situace v Bangladéši by neměla výrazně ovlivnit český trh. Podle Jiřího Česala, ředitele Asociace textilního a oděvního průmyslu (ATOK), se českého trhu tento krátký výpadek výroby nedotkne a i delší odstávka by měla jen minimální dopad. Zákazníci pravděpodobně nezaznamenají žádné výrazné zvýšení cen, i když v dlouhodobém horizontu mohou ceny oděvů vzrůst v důsledku jiných faktorů, jako je zavádění ekologických pravidel a rozšířená odpovědnost výrobce.
Bangladéš byl v loňském roce podle Světové obchodní organizace třetím největším vývozcem oděvů na světě, po Číně a Evropské unii. Téměř polovina vývozu za období od července 2023 do května 2024 směřovala do EU, v celkové hodnotě 21,65 miliardy dolarů.
Komentáře