NASA: Za 2 měsíce v posteli dostanete finanční odměnu 16 500 EUR. Přihlaste se!

Pokud jste si mysleli, že pro práci v NASA potřebujete titul z fyzikálních věd, jste na omylu. NASA v současné době nabízí dobrovolníkům 16 500 eur za ležení dva měsíce v posteli. Potřebují pochopit, jak může umělá gravitace ovlivnit lidské tělo.
Projekt AGBRESA (Artificial Gravity Bed Rest Study) zahájila NASA ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) při Německém středisku pro letectví a kosmonautiku (DLR). Studie představuje první případ, kdy budou vědci zkoumat využití umělé gravitace jako možného prostředku prevence negativních účinků beztíže (absence gravitace) na lidský organismus.
Výzkumníci hledají 12 dobrovolníků a dobrovolnic ve věku od 24 do 55 let, kteří stráví 60 dní na lůžku. Všichni dobrovolníci musí mluvit německy. Lůžka budou umístěna v lékařském výzkumném zařízení Institutu letecké medicíny Německého centra pro letectví a kosmonautiku v Kolíně nad Rýnem. Veškeré experimenty, stravování a volnočasové aktivity budou během fází pobytu na lůžku probíhat vleže.
Účastníci zůstanou v zařízení celkem 89 dní, z toho pět dní na seznámení a 14 dní na odpočinek a kosmonautickou rehabilitaci po 60 dnech na lůžku. Během studie budou dobrovolníci omezeni v pohybu, aby se zajistilo snížení jakéhokoli zatížení svalů, šlach a kosterního systému. Lůžka budou skloněna směrem dolů k hlavě o šest stupňů, aby se simuloval posun tělesných tekutin, který zažívají astronauti v raketoplánu. Polovina účastníků podstoupí testy podobné testům v umělé gravitační komoře. Testování bude spočívat v tom, že se budou otáčet v centrifuze (přístroj s rychle se otáčející nádobou, která působí odstředivou silou) rychlostí 30 otáček za minutu, aby se krev dostala zpět do jejich končetin.
Během testu budou vědci testovat kognitivní schopnosti, svalovou sílu, rovnováhu a kardiovaskulární funkce dobrovolníků. Vědci doufají, že porovnáním fyzického zhoršení obou skupin získají údaje, které pomohou zmírnit tento efekt, který se projevuje u astronautů během dlouhodobých cest do vesmíru.
Leticia Vega, zástupkyně vedoucího vědeckého pracovníka pro mezinárodní spolupráci v rámci programu NASA pro výzkum člověka, vysvětluje: „Oba efekty jsou podobné tomu, co zažívají astronauti ve vesmíru. Jennifer Ngo-Anhová, vedoucí týmu pro lidský a robotický průzkum v ESA, dodává, že studie umožňuje výzkumníkům „řešit problém svalové atrofie způsobené stavem beztíže“, stejně jako další zátěže včetně kosmického záření, izolace a prostorových omezení.
Studie AGBRESA bude zahrnovat dvě kampaně, přičemž první skupina účastníků testů dorazila 25. března, následovaná druhou kampaní na začátku září. Přihlášky do podzimní skupiny se uzavírají 24. května. Pokud se chcete testu zúčastnit, napište na adresu probanden-bit@dlr.de.
Zdroj, foto: businessinsider.com
Komentáře