NASA vám nezaplatí za to, že budete ležet 70 dní v posteli a kouřit trávu

V červnu 2016 začal kolovat falešný příběh o tom, že NASA zaplatí zájemcům 18 tisíc dolarů za to, že budou 70 dní ležet v posteli a kouřit marihuanu. Ačkoliv už na první pohled vypadá, že tato studie je nepravdivá, protože NASA by si nedovolila platit za to, že bude ničit zdraví jedinců drogami, spousta serverů ji bezhlavě publikovala a uživatelé na sociálních sítích ji bez přemýšlení sdíleli. Ne nadarmo se však říká, že na každém šprochu je pravdy trochu.

„NASA vám zaplatí 18 tisíc dolarů za to, že budete 70 dní ležet v posteli a kouřit marihuanu,“ zní titulek falešného příběhu. Ale tento titulek je zčásti pravdivý. NASA totiž provádí sérii experimentů zvanou „Klid na lůžku“, kdy dobrovolníci musí zůstat v posteli a nesmí chodit po dobu tří měsíců.  Účelem této studie je zjistit, jaký účinek má mikrogravitace na lidský organismus.

nasa-patient-8179-100-1415036326-crop_desktop

Zdroj: VICE

Tím, že člověk leží v posteli 70 dní rovně, jeho tělo je vystaveno svalové atrofii (úbytek svalové hmoty) stejně jako tělo astronautů ve vesmíru. Lůžka jsou nakloněna hlavou dolů pod úhlem 6 stupňů, přičemž tento náklon způsobí, že se tělní tekutiny přesunou do horní části těla a zabrání kardiovaskulární příhodě.

„Tím, že jsme schopni testovat tyto nápady na Zemi, šetří cenný čas letu,“ říká Joe Neigut, projektový manažer NASA. „Zjištění, co klid na lůžku způsobuje s fyziologií těla a jak protiopatření prospívají fyziologii, nám pomáhá lépe připravit a chránit astronauty ve vesmíru.“

Účastníci skutečně dostanou 18 tisíc dolarů, tedy 1 200 dolarů týdně po dobu 15 týdnů. A do studie se mohou přihlásit pouze psychicky a fyzicky zdraví jedinci.

„Chceme se ujistit, že vybíráme lidi, kteří jsou psychicky připraveni strávit 70 dní v posteli. Ne pro každého je to pohodlné. Ne každý člověk dokáže strávit v posteli delší čas,“ říká Dr. Cromwell. „Jakmile je člověk kvalifikován fyzicky i psychicky, podstoupí přísné tělesní cvičení, během něhož se testuje svalová síla a kapacita. Chceme, aby lidé měli stejné fyzické a psychické vlastnosti, jako musí mít astronaut. Chceme, aby prováděli činnosti, které provádí astronauti běžně ve vesmíru.“

Jeden ze zúčastněných popsal serveru VICE, jak studie vypadala:

„Byla to bolest. Dozvěděl jsem se, že bylo téměř nemožné provádět každodenní úkoly, zatímco mé tělo bylo v záklonu 6 stupňů. Například při sprchování bylo těžké očistit si záda, nohy či chodidla. Čtení knihy bylo vyčerpávající, protože jsem musel mít ruce natažené nad hlavou. A když jsem chtěl použít laptop, bylo to také divné. Pokaždé, když jsem si čistil zuby, měl jsem pocit, že se udusím zubní pastou. Potom jsem musel plivat do šálku, ale většinou sliny přistály na mém obličeji,“ prozrazuje jeden ze zúčastněných serveru VICE.

Zdroj: ZME Science

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru