NASA plánuje vyslat autonomní ponorku, aby prozkoumala Titan

NASA plánuje vyslat inteligentní ponorku na Titan, měsíc Saturnu, aby prozkoumala hlubiny jejích chladných oceánů. Cílem je, aby ponorka prozkoumala mrazivý kapalný metan a etan oceánů, které pokrývají povrch měsíce, a data vyslala zpět na Zemi. Tuto informaci zveřejnil kryogenický inženýr Jason Hartwig z NASA.

Podle technických plánů autonomní ponorka bude disponovat obrovskou ploutví na zádech, která bude sloužit ke komunikaci s přijímači na Zemi. Ponorka překoná vzdálenost asi 1 429 milionů kilometrů.

Šest metrů dlouhá ponorka by měla mít balastní systém. Znamená to tedy, že při ponoření se balastní nádrže naplní vodou a při stoupání se z nádrží voda vypustí. Jak se dalo očekávat, ponorka je vybavena všemi druhy meteorologických nástrojů, jako jsou senzory, radary a sondy. A nechybí ani kamery pro zachycení obrazu z Titanu.

Měsíc Titan je neuvěřitelně chladný a pokrytý kapalným metanem a mraky kyanidu. Vědci ale chtějí zjistit, jak moc se Titan podobá rané Zemi. Atmosféra na Titanu funguje podobným způsobem jako atmosféra na zemi a dokonce jsou srovnatelné i hydrologické cykly.

Hlavní výhodou ponorky, která má prozkoumat Titan, je její všestrannost. Zatímco na povrchu změří vlny, atmosféru a vítr, pod vodou testuje složení tekutiny a odebírá vzorky z mořského dna.

Nicméně, mise je naplánována až na rok 2038.

Zdroj: Science Alert

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru