Dnes vyšlo 15 článků

Napsal upřímný životopis a firmy se o něj málem popraly

Na trhu práce není úplně snadné vyniknout. Práce je nedostatek, na jedno místo připadá mnoho uchazečů a vy se snažíte zaujmout. Sepíšete co nejlepší životopis, který vyzdvihuje vaše veškeré úspěchy, a s velkou námahou vymyslíte i motivační dopis. Ale co kdybychom vám tvrdili, že to jde i obráceně? Můžete vychvalovat to, co se vám v životě nepovedlo.

Jeff Scardino, designér z Ogilvy & Mather a profesor na reklamní škole v Brooklynu totiž přesně tohle udělal. Napsal životopis obsahující všechny jeho neúspěchy, špatné reference a věci, které neumí.

Píše o tom, jak ztrácel čas s dívkou místo pilného studia, dodnes nedopsal před lety načatou knihu, nemá dobrou paměť na jména a všude chodí pozdě:

relevant-resume

Ještě předtím, než životopis vůbec někam poslal, si byl jistý jeho úspěchem.

Životopis rozeslal do 10 firem, ve kterých by skutečně rád pracoval. Ne všechny pozice byly z reklamní sféry, ale pořád to bylo něco, co bylo v jeho schopnostech. Každé firmě přitom poslal životopisy dva (asi s týdenní pauzou a pod jiným jménem). První životopis byl standardní, druhý byl ten jeho obrácený se všem dovednostmi, které neumí.

A jak to dopadlo?

Podle očekávání. Na standardní životopis obdržel jednu odpověď a nula žádostí o osobní schůzku, zatímco jeho origiální životopis získal osm odpovědí a pět žádostí o osobní schůzku!

„Za prvé vám tleskám. Nikdy jsem neobdržel životopis, jako je ten tvůj. Vidím stovky životopisů ročně, takže bylo hezké vidět někoho, kdo k tomu zaujal jiný přístup. Ukazoval jsem ho v kanceláři a všichni z něj byli nadšení,“ tvrdila jedna odpověď.

„Právě jsem obdržel váš životopis. Velmi zajímavý. Bohužel, pozice byla obsazena, ale rád bych se o vašem projektu dozvěděl více. Tento druh myšlení totiž milujeme,“ psalo se v další.

relevant_resume_show

Napište pravdivý životopis. Odhalte své chyby

A je to opravdu tak. Jeff možná v životopise nevypadal jako nejvhodnější a nejpracovitější kandidát, ale šel proti proudu. Dokázal zaujmout a o tom to je.

The relevant résumé is the first résumé that showcases your failures. To prove it works, I submitted two different applications for ten different job openings — one using my regular résumé and one using my relevant résumé.
www.therelevantresume.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru