Dnes vyšlo 15 článků

Naprogramování si vlastního dítěte bude brzy realitou a prý je to dobře

Když se dva lidi rozhodnou mít dítě, oba mu předají své DNA – se všemi výhodami a nevýhodami zapsanými v tomto genetickém kódu. Jenže scifi se stává realitou a nové nástroje pro úpravy genů by nám brzy mohly umožnit s tím, jak budou naše děti vypadat, manipulovat.

Je to velmi kontroverzní téma a většině lidí nepřijde moc etické si nadesignovat člověka. Ale najdou se i takoví, kteří vyzdvihují výhody. Představte si, že bychom tvořili lidi odolné proti nemocím, se silnými svaly nebo menším sklonem k vypadávání vlasů. To vám rovněž přijde neetické?

Většina světa si vůbec není jistá, co si o tom myslet. Když se Číňani v květnu pochlubili, že (docela) úspěšně upravili geny lidských embryí, svět je odsoudil. Ještě to není dokonalé, objevilo se mnoho nežádoucích účinků, které by během života pravděpodobně měly smrtelné následky. Ale přesto tu ta možnost je.

Jiní tento významný vědecký počin vnímali jako děsivé znamení temné budoucnosti. Embrya, se kterými se pokusy dělaly, nebyla životaschopná. Nikdy z nich nebudou skutečné děti. Nicméně kdyby se narodily, změny by ovlivnily nejen je. Dopad by měly i na jejich děti a děti dětí a pravnuky a prapravnuky. Značně bychom zasáhli do evoluce.

Z těchto důvodů zatím „všichni souhlasí s tím, že bychom neměli navrhovat vlastní děti,“ vysvětlil George Annas, bioetik z Bostonské univerzity. Ale co je pravda teď, nemusí být pravdou navždy.

3828896797_3dccdbceab_z

Etické dilema

Je správné změnit DNA člověka ještě před tím, než se narodí, dospěje a dá k tomu svůj souhlas?

Jasný názor na to má sociolog a bioetik James Hughes z Trinity College. Poukazuje na to, že by rodiče mohly chtít změnit DNA tak, aby jejich dítě jednou nebylo obézní nebo neskončilo v depresích. Je to zajímavá teorie, avšak to jsou zrovna věci, které neovlivňuje jen DNA. Za obezitou je často nesprávné stravování, za depresemi mnoho vlivů prostředí.

Hughes argumentuje, že bychom neměli lidem bránit zbavení se vlastností, které považujeme za špatné. Prý na to ještě nejsme připravení, ale jednou ta doba přijde. A podle jeho předpovědí to bude v Číně.

Čína je centrem výzkumu genetiky a genetického inženýrství. Nachází se tam jeden z největších projektů, které se zabývají dekódováním vztahu genetiky a inteligence, mají největší výzkumné centrum genetiky.

Takže je to jen otázkou času… Jaké dítě byste si navrhli vy?

Fotka: Flickr – Scitech

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru