Dnes vyšlo 15 článků

Nápad roku 2015? Létající dron s padákem a dlouhým doletem

Soutěž startupů a podnikatelských záměrů Vodafone Nápad roku má již svého osmého vítěze. Prošlo jím už přes 1000 českých podnikatelských nápadů a letos se štěstí usmálo na Jana Sejkoru se společností Flydeo, která vyvíjí pokročilé technologie pro bezpilotní letouny.

napadRoku2015

Nápad roku 2015 už má svého vítěze

Jak to bylo letos?

Soutěž Vodafone Nápad roku letos pokořila hned dva významné dva milníky. Jak bylo uvedeno výše, počet přihlášených projektů s letošním ročníkem překročil hranici tisícovky – bylo to přesně 1070. Dalším milníkem je 50 milionů korun zprostředkovaných investic, vítězové během jednotlivých ročníků získali už 53 milionů korun a dalších 8,5 milionu si rozdělili v dalších finančních a věcných cenách.

Do letošního ročníku se zapojilo celkem 152 projektů (o jeden méně než loni).

„Konkurence byla letos opět velmi vysoká, lidé se zajímavými nápady se přihlásili ze všech krajů České republiky i ze Slovenska. Velmi nás také potěšilo, že chuť do vlastního podnikání zdaleka nemají jen studenti a dvacátníci. Nadpoloviční většina přihlášených byla starší než 30 let a necelé čtvrtině je přes 40 let,“ říká Martin Kešner, zakladatel soutěže.

Všichni finalisté měli možnost absolvovat Mentoring Day, na kterém téměř dvě desítky mentorů začínajícím podnikatelům poskytli své zkušenosti z oblasti prodeje, marketingu, financí nebo strategického plánování.

Vyhrát může jen jeden

Vítězem se stal Jan Sejkora se svým projektem pokročilých bezpilotních letounů (dronů). Zatímco konkurence bere díly z Číny, jeho firma Flydeo si všechny klíčové technologie (motory, vrtule, gimbaly, elektronické regulátory, balistické padákové záchranné systémy) vyvíjí doma v Česku.

flydeo2

Vítězný projekt

“Množství inovativních nápadů v letošním ročníku soutěže nás opravdu potěšilo. I v takto velké konkurenci na nás ale velmi zapůsobil vítězný Jan Sejkora. Jeho Flydeo spojuje to nejlepší z české technické školy a ukazuje, že i v takto aktuálním odvětví může česká firma konkurovat technologické síle západu, stejně jako levné výrobě z Číny,” říká členka poroty soutěže Milena Linhartová, ředitelka prodeje firemním zákazníkům ve Vodafonu.

A ostatní?

Druhé místo si odnesl Lukáš Brus s projektem Lumitrix, který začal jako typický garážový startup. Tři kamarádi odvážně vybrali stavební spoření, jeden z nich dal výpověď v práci a riskli to. Zadařilo se. Vymysleli a zkonstruovali nový typ projektoru pro video-mapping. Již prodali projektory do Kolumbie, Holandska, Francie, Turecka a dalších zemí.

Třetí místo obsadili Petr Procházka a Michaela Matějková s kompaktními botkami do kapsy Skinners. Jejich boty si jednoduše srolujete, dáte do kapsy a vezmete kamkoliv s sebou. Tým už má za sebou šest prototypů a v létě by měla probíhat crowdfundingová kampaň, díky které získají peníze na další rozvoj. Nosit boty v kapse zřejmě budeme už brzy. Vypadá to nadějně.

“Přestože se vítězné nápady netýkají přímo oblasti zdravotní péče nebo technologií s ní spojených, jsem nadšený z toho, kolik se objevilo nápadů orientovaných na výrobu fyzických produktů. Všechny hardwarové týmy se umístily velmi dobře. Pro další úspěch bych jim doporučil sledovat trendy a požadavky z globálních trhů, protože věřím, že mají šanci uspět i v zahraničí a udělat České republice dobré jméno,” říká Petr Palán, ředitel strategie a plánování ve společnosti MSD IT Global Innovation Center.

Navíc byly vyhlášeny dvě bonusové kategorie:

  • Coolpad Startup roku 2015 za nejlepší technologický projekt vyhrál Michal Zwinger s aplikací Včelka.cz, která zlepšuje úroveň čtení dětí a pomáhá při obtížích se čtením včetně dyslexie
  • Ekonom Student Podnikatel 2015 pro nejlepší studentský podnikatelský záměr vyhráli Adrián Hegedüš a Ivana Kravárová se svou deskovkou ChemPlay, která dětem přibližuje svět chemie
chemPlay

ChemPlay a autoři

Cenu veřejnosti určujete vy

Zbývá však ještě jedno neméně důležité ocenění. Do 8. července 2015 je možné na www.napadroku.cz/soutez/anketa hlasovat o tom, který z deseti finalistů získá speciální cenu veřejnosti.

Komentáře

Nahoru