Nákupy na internetu: Jak se vyhnout podvodníkům a nenaletět?

Nákupy na internetu: Jak se vyhnout podvodníkům a nenaletět?

Nákupy na internetu poslední dobou zažívají obrovský boom. Tomu se samozřejmě přizpůsobili i podvodníci, kteří jen čekají na důvěřivé uživatele. Týká se to online obchodů, ale i online aukcí. Jak tedy podvodné nabídky poznat a nenechat se okrást? Nabízíme vám pár scénářů, podle kterých se podvodníci nejčastěji řídí.

Důvěřuj, ale prověřuj

Nejčastější metodou, jak na zboží podvodníka nalákat zájemce, je velmi nízká cena. Zatímco v prověřeném obchodě je cena standartní, zde může být zboží i několikrát levnější. Vše je samozřejmě provázeno sliby, že se jedná o stejný druh se stejnými vlastnostmi. Už tohle by vás mělo varovat, prodávat věci za několikrát nižší cenu, než je normální, by přece pro prodejce bylo nevýhodné. Když už ale zboží chcete koupit, můžou se stát následující dvě věci.

Podvodník může požadovat platbu předem a až poté vám věc pošle. Opět je to jasný signál, aby jste si dali pozor, většinou se prodejce po obdržení částky neozve a odmítá komunikovat. Spolehlivé internetové obchody platbu předem nevyžadují. Také vám může říct, že zboží bylo už odesláno a čeká na své peníze. Nemusí to být nutně pravda, a proto je lepší se dohodnout na platbě až po dodávce zboží.

Druhou možností je, že vám zboží přijde, ale jedná se o něco naprosto jiného, než co jste chtěli (známým případem jsou cihly místo mobilů). Popřípadě dostanete levnější či nefunkční verzi. Je proto dobré si podezřele levné zboží zkontrolovat už při převzetí, ať se následně můžete bránit.

Pokud vám zboží má přijít zásilkou na poštu, máte možnost si jej zkontrolovat. Velice málo lidí si tento fakt uvědomuje, ale ta obvykle velice milá paní za přepážkou je dokonce povinna vám umožnit nahlédnutí do zásilky, respektive do balíku. Musíte o to však požádat dříve, než zboží převezmete a než za něj zaplatíte. Jakmile s ním odejdete od přepážky, už tuto možnost nemáte.

Nahlédnutím do balíku se také myslí pouze nahlédnutí. Samozřejmě není možné, abyste u přepážky kontrolovaly funkčnost televize a podobně. Jedná se opravdu jen o nahlédnutí, který vás má ujistit, že v dané krabici nebudou místo iPadu slisované kartony od vajec…

Podvodné aukce

Tohle zdaleka není jen problém internetových obchodů, ale i aukcí. Ty mají ale většinou dobře zařízený systém, například systém hodnocení důvěryhodnosti nebo recenze ostatních lidí, kteří s prodejcem obchodovali. Obojí vám napoví, jak moc velké riziko vám hrozí. Některé aukce mají navíc i program pro ochranu zákazníků, který vám v případě podvodu utracené peníze do určité míry vrátí. Nicméně musíte mít vše prokázáno.

Nejslavnějším aukčním serverem v Česku je Aukro. I přes snahu jeho provozovatelů i zde na podvodníky můžete narazit…

Jak se ujistit?

U online obchodů si zkontrolujte jejich reklamační řád, pokud ho daný obchod má. Pokud ne, je na pováženou u něj nakupovat

Přečtěte si na obchod recenze. Mohlo se stát, že byl už někdo napálený před vámi a vy se tak můžete poučit z jeho chyby

Nenakupujte zboží, které je oproti ostatním obchodům bezdůvodně až příliš levné

A u online aukcí si ověřte, s kým budete obchodovat

Na závěr nepříliš pozitivní skutečnost, podvodníků na internetu pomalu přibývá. Obchodovat na internetu se ale nebojte, v mnoha ohledech to překoná klasický nákup v kamenných obchodech.

A co vy? Máte nějaké nepříjemné zkušenosti s internetovým obchodem? Jaké?

Komentáře

Nahoru