Nahradí elektronické knihy ty známé papírové?

Nahradí elektronické knihy ty známé papírové?

Amazon, největší knihkupectví, zaznamenalo v poslední době historický zlom. Ve druhém čtvrtletí prodalo více elektronických knih než papírových. Ovšem na klasické brožované knihy ty elektronické zdaleka nemají.

Ve zlomovém období připadlo na 100 prodaných knih pevné vazby 143 elektronických knih. V posledních čtyřech týdnech se tento trend současnosti zrychloval, když na 100 prodaných knih v pevné vazbě připadalo 180 digitálních.

Jeff Bezos, šéf knihkupectví, komentoval tuto situaci takto: „Je to překvapivé, zvláště když vezmete v úvahu, že knihy v pevné vazbě prodáváme 15 let a elektronické knihy 33 měsíců“

Přes tyto čísla stále elektronické knihy se těm papírovým nemohou nikdy vyrovnat. Knihy v pevné vazbě nabízí široký výběr druhů literatury.

Podlůe slov odborníků se blíží den, kdy budou papírové knihy v kolonce prodeje v menšině.

Mike Shatzin, poradce z firmy Idea Logical Company, si myslí, že do deseti let budou papírové knihy představovat čtvrtinu prodávaných knih.

Zatím se ale knihy v pevné vazbě drží, ve Spojených státech letos vzrost zájem o tyto knihy o 22 procent. Podle Americké asociace vydavatelů se od začátku roku 2010 do měsíce května čtyřnásobně zvýšil prodej elektronických knih.

Pochopitelně tak roste zájem o elektronická zařízení, které umožní číst obsah digitální knihy.

Amazon uvádí, že vzrostla poptávka po jeho čtečce Kindle, navzdory jeho konkurentovy od firmy Apple table iPad.

Se sníženou cenou Kindle vzrostla poptávka po čtečce až trojnásobně. Amazon těží také z toho, že knihy z jeho produkce lze pomocí softwarových čteček číst i na zařízeních jiných výrobců včetně iPadu.

S rostoucím vývojem techniky se dá počítat, že papírové knihy brzy nahradí ty elektronické. Do té doby bude většina čtenářů věrná své knihovně.

V oblasti informatiky se zajímá o počítačovou grafiku. Spolupracuje s HC Oceláři Třinec a tvoří wallpapery pro jejich stránky a potisky do Fanshopu. Také spravuje web strakonického hokeje a je majitelem portálu o hokejové krajské lize. Dále se zajímá o první pomoc, kterou studuje více jak pět let a stará se o první pomoc ve škole. Navštěvuje střední a jazykovou školu ve Volyni, studuje obor přírodovědné lyceum.

Komentáře

Nahoru