Dnes vyšlo 1 článků

Nadějný startup talentovaného Čecha

Branko Černý vyniká inteligencí a svými schopnostmi již od malička. Se svými výsledky patřil už v době studií na Dartmouth College mezi 15% nejlepších na univerzitě. Po dostudování se mohlo zdát, že má všechno. Diplom z Dartmouthu, práci v Googlu a možnost začátku nového života v San Franciscu. Ale on měl ještě něco navíc – nápad, který si prostě nemohl nechat jen pro sebe.

„Pouze jsem věřil v naplnění jedné vášně,“ uvedl Černý.

Po pouhých třech měsících, kdy Branko pracoval u Googlu, se rozhodl opustit tuto práci, aby se mohl věnovat své vášni. Tvrdě pracoval a brzy poté vypustil svůj startup SquareOne Mail pro iPhone.

Lidé si o něm mysleli, že je blázen. Ale on svého rozhodnutí nelituje. A proč by to dělal? SquareOne se daří více než slušně. Letos v létě otevřela společnost nové kancelářské prostory v centru San Francisca. A s beta verzí, kterou vydala minulý měsíc, vypadá budoucnost opravdu růžově.

Čemu se aplikace věnuje

Startup SquareOne vznikl díky osobním potřebám Černého. Když byl na Dartmouthu, byl  zapojený do mnoha studentských aktivit včetně toho, že pracoval pro studentské noviny. Rovněž byl zakladatelem a prezidentem TEDx na Dartmouthu, série přednášek dartmouthských studentů a profesorů o technologiích, zábavě a designu. S tolika závazky jeho telefon neustále pípal a ohlašoval nové emaily. Naprostá většina z nich byla nedůležitá.

„Ale musel jsem se dívat na každý email, protože tam byla malá pravděpodobnost, že bude důležitý.“

Černý chtěl takový emailový systém, který by mohl pochopit, co je pro něj důležité a co ne. Vytvořil tedy SquareOne, jakéhosi osobního asistenta. Například když uživatel pojede v pátek večer do města, může chtít doručovat emaily pouze od přátel a vypnout si upozornění na emaily od kolegů z práce. Ale v pondělí ráno třeba například nechce být rušen svou rodinou, protože čeká důležitou schůzku, a tak si může vybrat, že chce dostávat pouze upozornění na pracovní emaily.

Screenshot aplikace

Ovšem nebyl to jen nabitý program na Dartmouthu, co Brankovi pomohlo vytvořit SquareOne. Podporovali ho i dva spolužáci a spoluzakladatelé startupu – softwarový vývojář James Mock a designér Sang Lee. Černý sám uvádí, že jeho spolupracovníci jsou nesmírně talentovaní.

Navíc ho inspirovali i jeho profesoři, kteří své studenty neustále podporují.

„Darmouth podporuje individualitu a víru, že každý může změnit svět, pokud bude tvrdě pracovat,“ vyjádřil se Branko Černý, který pochází z Prahy.

Přiznává, že být výkonným ředitelem nadějné firmy je stresující, ale nedává to najevo. Je bezstarostný a sympatický. O úspěchu SquareOne je překvapen stejně jako všichni ostatní.

„Spuštění startupu je těžké v tom, že máte neustále strach, ale neustále musíte předstírat, že se nebojíte,“ řekl se smíchem.

Jeden z mentorů z Dartmouthu v něm ale viděl potenciál už od školy. A přestože už Černý dostudoval, Dartmouth má v jeho životě nadále své významné místo. Získává odsud podporu. První inevstor SquareOne byl absolventem Dartmouthu. Na výročním Dartmouoth Entrepreneurs Forum vyhrál SquareOne druhé místo a cenu 5000 dolarů.  A jeden z prvních zákazníků SquareOne bude možná další absolvent Dartmouthu.

Dartmouth

SquareOne vyhral druhé místo a 5000 dolarů.

Aplikace zatím ještě není hotová, ale je jisté, že by se o ni měli začít zajímat všichni, kteří dostávají stovky emailů a potřebovali toto množství organizovat podle odesílatele. V současné době se testují klíčové algoritmy a různé funkce. Koneckonců přijde do světa, ve kterém již bude mít dostatečnou konkurenci v podobě Mailbox, Boxer, Boomerang, Handle nebo tradičních emailových klientů od Google nebo Yahoo. Bude mít šanci se prosadit?

Zdroje: Dartmouth, TechCrunch

Komentáře

Nahoru