Dnes vyšlo 15 článků

Nad čínskými silnicemi skutečně jezdí zvýšený autobus

Koncem května se po sociálních sítích šířilo srandovní video autobusu, který jezdí nad vozovkou. My jsme o tomto luxusním řešení dopravní zácpy také psali. Dělali jsme si z něj legraci a koukali s otevřenou pusou. Teď ale koukáme ještě víc. Oni to v Číně skutečně postavili!

Všichni jsme si mysleli, že tenhle autobus (nebo vlak nebo jak to vlastně nazvat) je jen koncept. Říkali jsme si, že je to další z těch vtipných a užitečných nápadů, které nebudou nikdy zrealizované.

Ale Číňané nám ukázali, že jsme se zmýlili.

teb-2

Podle čínských Xinhua News je Transit Elevated Bus (TEB) nejen skutečný, ale dokonce si včera odbyl svou první jízdu. Testovaly se brzdy a spotřeba elektřiny.

Celá „věc“ je poháněná elektřinou, je dlouhá asi 22 metrů a široká 7,6 metru. Uveze 300 cestujících (do budoucna by to mělo být i víc) a dokáže jet až rychlostí 65 km/h.

teb-3

Tato verze sice není připravená pro každodenní používání, ale je hezké vidět, že se Číňanům daří. O svou verzi TEB projevili zájem také v Brazílii, ve Francii, Indii a Indonésii.

teb-4

Více fotek a videí ze slavnostního představení najdete zde.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru