Na uživatele Gmailu cílí nový phishingový útok

Na uživatele Gmailu cílí nový phishingový útok

Mnoho uživatelů se na něj už nachytalo. A mnoho ještě nachytá. Nebuďte to vy! Pamatujte, že pokud máte Gmail, jste i vy v ohrožení. Takže se pojďte radši dopředu informovat, o co jde.

Ohrožení jsou všichni uživatelé Gmailu. Ještě větší šanci, že se phishingový útok dostane i k nim, však mají uživatelé Google Chromu. O tom, že by nějak výrazně řádil přímo v Česku, zatím zprávy nejsou. Nicméně všude možně po světě už se objevovat začíná, takže jistě nebude dlouho trvat, než dorazí i k nám. Přece jen dnešní svět je globální a angličtina již také není překážkou.

Jak email vypadá?

New-Phishing-Attack

Email všem, kdo si ho čtou, vysvětluje, že jejich emailové účty budou do 24 hodin uzamčeny. A to prý proto, že jejich pošta zabírá příliš prostoru. Navíc zpráva vybízí ke kliknutí na „INSTANT INCREASE“ (tedy okamžitě navýšit úložný prostor), aby účet nemusel být uzamknut.

Po kliknutí na odkaz jsou lidé přesměrováni na přihlašovací stránku Googlu. Ta však není pravá, jedná se jen o její velmi zdařilou napodobeninu. Vy tam ale naivně zapíšete své přihlašovací údaje a od této chvíle je váš účet přímo ohrožen.

„S přístupem ke Google účtu uživatelů mohou hackeři kupovat aplikace na Google Play, ukrást účty na Google+, mají přístup k důvěrným dokumentům na Google disku.“

Nezapomeňte tedy vždy kontrolovat emailovou adresu odesílatele každého podezřelého emailu. Rovněž se podívejte na předmět, protože tento útok přichází většinou s předmětem „New Lockout Notice“ nebo „Mail Notice“. I pokud zprávu otevřete a zvolíte možnost „Zobrazit podrobnosti“ pod jménem odesílatele, můžete zjistit, zda zpráva skutečně pochází od Googlu.

gmail-phishing

Lidé se aktuálně o phishing na Gmailu zajímají. Ajrc psal přímo Gmail týmu, zda je email, který mu přišel, phishing. Uživatel bkc56 mu odpovídá, že se odpovědi od Google nedočká, ať radši napíše podrobnosti přímo sem do fóra.

Navíc Gmail obvykle neposílá žádné hromadné nevyžádané zprávy. A když už nějakou zprávu pošle, je obvykle snadné ji rozpoznat. Není v ní žádný matoucí obsah, špatná gramatika, ani jiné pochybné záležitosti. Tak se nenechte nachytat.

Zdroje: Softpedia, Google forum

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru