Dnes vyšlo 15 článků

Na Tchaj-wanu je protizákonné, aby děti trávily moc času u elektroniky

Na Tchaj-wanu je protizákonné, aby děti trávily moc času u elektroniky

Generace, která vyrůstá s očima přilepenýma na obrazovkách svých různých velkých a malých zařízení, to teď v Tchaj-wanu bude mít skutečně těžké. Čas strávený koukáním na obrazovky budou muset omezit a budou se muset více soustředit na reálný svět.

Vláda Tchaj-wanu totiž rozšířila soubor zákonů, jejichž cílem je, aby děti trávily méně času u elektronických zařízení. Rodiče na to musí dohlížet, jinak jim hrozí tučná pokuta.

Nelze to kontrolovat

Novela zákona o ochraně práv a blaha dětí a mládeže stanoví, že děti mladší 18 let „nemajíí neustále používat elektronická zařízení, pokud to není rozumné“. Rodiče a zákonní zástupci, kteří své dítě nechají sedět u počítače, mobilu nebo tabletu tak dlouho, až mu to způsobí nějakou fyzickou či psychickou nemoc, budou muset zaplatit pokutu zhruba 40 000 korun.

Zřejmě se to ale bude dost těžko prokazovat. Už ze znění zákona si můžete všimnout, že nebude tak snadné někomu dokázat, že není rozumné, kolik času jeho dítě tráví koukáním do obrazovky. Jednoznačně to jde prokázat skutečně snad jen při nějaké fyzické či psychické újmě. I když dokazovat, že je onemocnění způsobeno elektronikou, bude přinejmenším problematické.

Každopádně zákon se snaží zajistit, aby se tchajwanští mladiství neizolovali od své rodiny a vrstevníků. Objevují se názory, že počítače a smartphony jsou nyní v Tchaj-wanu stavěny na podobný stupínek, na kterém stojí kouření, pití či užívání drog.

Dětem je rovněž úplně zakázáno sledovat, poslouchat nebo jiným způsobem používat jakýkoliv obsah, který obsahuje sex, násilí či sprosté nadávky.

Pravděpodobně to nebudou hlídat ani rodiče

Není pochyb o tom, že prosazování nových zákonů může být těžké rovněž pro samotné rodiče. Nedávno na Tchaj-wanu zemřel 38letý muž, který strávil tři dny bez přestávky hraním videoher…

Fotografie: Flickr – CDI Apps for Good

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru