Na sociálních sítích právě letí #Hitler

Posledních pár týdnů jsou na sociálních sítích velmi populární hashtagy související s Hitlerem. Dokázali byste uhádnout, kdo a proč za tím stojí? A proč zrovna právě teď? To všechno se dozvíte v našem článku.

Hashtagy #HitlerWasRight (Hitler měl pravdu), #HitlerDidNothingWrong (Hitler neudělal nic špatného), ale i například #IfHitlerWasAlive (Kdyby byl Hitler naživu) v posledních několika dnech zaplavily Facebook a Twitter.

Odkazy na Hitlera se na sociálních sítích a diskuzích objevují již nějakou dobu. Například v posledních 12 měsících bylo slovo „Hitler“ použito více než 10 milion krát. A proč se tyto hashtagy nyní dostaly na svůj vrchol?

Je zde hned několik důvodů. Tím prvním je mistrovství světa ve fotbale, které před několika dny vyhrálo Německo. Tím druhým důvodem je probíhající izraelsko-palestinský konflikt. A pak je tu ještě třetí skupina – lidé, co kritizují ty dříve zmiňované.

Mistrovství světa ve fotbale

Jako první se podíváme na tu radostnější událost. Zde je to totiž jasné – Německo vyhrálo mistrovství světa ve fotbale. Navíc předtím v semifinále rozdrtilo Brazílii 7:1. A to samozřejmě vyvolalo plno reakcí a vzniklo i plno vtípků.

I slovo nazi (nacisté) bylo velmi populární, hlavně když Německo dalo nějaký gól

A právě ve většině z nich figuruje Hitler nebo nacisté. Většina těchto tweetů je tedy nevinná, někteří by akorát mohli namítnout, že se jedná o docela špatný humor. Ale to už každý musí posoudit sám.

Bohužel se zde objevilo i několik tweetů s Hitlerem, které nebyly myšleny ze srandy. Jeden takový tweet byl dokonce napsán i členem malajsijského parlamentu:

Později se za tento tweet omluvil. Prý chtěl  tím říci, že nyní Němci bojovali stejně zdatně jako za druhé světové války…

Izraelsko-palestinský konflikt

Zde se už rozhodně nejedná o žádné vtípky. Hashtagy v této tématice vůbec nejsou vtipné, naopak jsou často velice rasistické, často doplněné nepěknými fotkami.

Nejčastěji tyto tweety šíří zastánci Palestiny. Ale je nutné dodat, že se jedná jenom o zastánce – sami Palestinci tyto hashtagy moc neužívají. Dokonce se proti tomu sami ohrazují, ale o tom až později.

Rasistické tweety zaplavily Twitter...

Rasistické tweety zaplavily Twitter…

Někdy je těžké vystopovat původ hashtagů. To je případ i #HitlerWasRight a #HitlerDidNothingWrong. Nicméně u #IfHitlerWasAlive se to podařilo. Tento hashtag do světa rozšířila celá řada jednotlivců z Pákistánu.

Kritika

Třetí skupinou jsou lidé, kteří využívání těchto hashtagů odsuzují. A samozřejmě ve svém kritickém tweetu museli uvést, co kritizují ne? Paradoxně posledních pár dní právě tato skupina udržuje tyto hashtagy na vrcholu.

Často se jedná o Palestince, kterým vadí, že tyto tweety jsou jim neprávem přisuzovány. Navíc v době, kdy je třeba zmírnit napětí, takového tweety dělají akorát pravý opak. A to se pochopitelně žádným účastníkům konfliktu nelíbí.

 

Závěrem

Tento případ vzestupu hashtagů s Hitlerem by nás neměl moc překvapovat. Proč? Vědec Mike Godwin totiž v roce 1990 zkoumal chování na online diskuzích a fórech. Výsledek?

Pokud diskuze probíhá dostatečně dlouho, tak vždy někdo nakonec vytáhne Hitlera nebo nacisty. Lidé jej totiž považují za to největší zlo. A pokud chtějí vystupňovat debatu, tak tohle je vždy to, kde skončí.

Nemusíme se tedy bát nějakého vzestupu nacismu – poznámky s Hitlerem zde již byli od konce druhé světové války. Ale tehdy nebyly žádné sociální sítě, kde by byly takto vidět.

Zdroj: bbc.com

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru