Na Slovensku si Telekomunikační úřad došlápl na UPC a Telekom, hrozí mu pokuta v řádech desítek milionů korun

Telekomunikační úřad Slovenské republiky v současnosti prošetřuje telekomunikačních operátorů UPC a Telekom z důvodu jejich poplatků za zasílání faktury poštou.

Telekomunikační úřad, ČTÚ, o tom informuje ve svém stanovisku.

TÚ s účinností od 1. ledna minulého roku telekomunikačním operátorům uložil mimo jiné povinnost poskytovat bezplatně základní úroveň podrobného rozpisu faktur, která umožní účastníkovi sledovat jeho výdaje. Společnost UPC, která je častým terčem stížností zákazníků za způsob komunikace a přístupu k zákazníkům, na konci loňského roku ale informovala, že počínaje 1. lednem 2013 začne faktury standardně zasílat elektronicky. Zákazníkům, kteří budou chtít dostávat tištěnou fakturu poštou, bude tato zpoplatněna částkou jedno euro měsíčně.

Dodatečné náklady to tak bude představovat pro zákazníky, kteří nevyužívají Internet. Jelikož UPC má vysoký počet zákazníků kabelové televize, dotkne se to zřejmě nezanedbatelného počtu zákazníků. Společnost UPC se v oznámení zavedení poplatků snažila zákazníků přesvědčit, že faktury zpoplatňuje s cílem „aktivní podpory ochrany a šetření životního prostředí“.

„Podle názoru TÚ SR telekomunikační operátor nemůže účastníkovi vnutit např. To, že mu bude bezplatně poskytovat pouze elektronickou fakturu,“ uvádí ČTÚ ve stanovisku.

TÚ ze stejného důvodu prošetřuje i Telekom a několik dalších nespecifikovaných operátorů. Telekom si za zaslání faktury poštou poplatek 0.72 Eura (cca 18 korun) a v oficiálních ceníků se explicitně výjimky neuvádějí, podle informací z helpdesku olečnosti ale společnost tento poplatek zákazníkům nevyužívající internetové připojení od společnosti neúčtuje. Šetření UPC a Telekomu zatím nebylo ukončeno.

„V případě porušení podmínek obecného oprávnění operátorem hrozí pokuta až do výše 1.5 mil. Eur (38,5 milionu korun),“ uvedl Roman Vavro, mluvčí úřadu.

Zdroj: https://www.dsl.sk/article.php?article=13646

Komentáře

Nahoru