Dnes vyšlo 15 článků

Na provoz Wikipedie v následujícím roce se vybralo 20 milionů dolarů. Trvalo to pouhých 9 dní

Letos se za pouhých devět dnů kampaně vybralo 25 milionů od milionu a dvou set tisíc dárců. O proti loňsku, kdy trvalo celých 46 dní, než se vybrala potřebná částka, je to velký skok.

Asi většině lidem došlo, že bez Wikipedie by se jim špatně psaly seminárky a bakalářské práce :-). Každý z dárců přispěl v průměru částkou, která se pohybovala lehce nad 20 dolarů. Jména hlavních mecenášů, kteří přispěli na provoz nejvíce budou známá až příští rok.

Plány Wikipedistů na 2013

Nedávno Wikipedia Foundation, která se stará o financování všech projektů Wikipedie, oznámila své plány na několik dalších let (konkrétně do roku 2015). Co vše chce změnit?

Dosah – návštěvnosti webů Wikimedie stále rostou, aktuálně je to 488 milionů měsíčně. Do tří let chce WMF toto číslo zdvojnásobit na miliardu. Pomoci mají projekty jako Wikipedia Zero – bezplatné mobilních připojení k Wikipedii v rozvojových zemích

Počet článků Wikipedie – rovněž více než zdvojnásobení. Aktuálně je v největší encyklopedii uloženo 23,7 milionu článků (říjen 2012), každý měsíc přibude okolo 10 000 nových. Do roku 2015 jich WMF chce 50 milionů.

Kvalita informací – WMF chce o čtvrtinu více obsahu, který bude hodnocen nadprůměrně (v české Wiki zatím hodnocení chybí).

Množství autorů –  je třeba udělat ze čtenářů přispěvatele. Každý měsíc má počet editorů (s 5+ úpravami) dosáhnout 200 000. Aktuálně jich je jen 80 000.

Více žen a editorů z jihu – většina editorů jsou mužského pohlaví a na obsahu se nejvíce podílí „bohatý sever“. Plánem do roku 2015 je zdvojnásobit počet ženských editorek na 25 % a Jižanů na 37 %.

O Wikipedii

Wikipedia a další projekty Wiki v tuto chvíli pohání více než 800 serverů. O provoz Wiki se stará více než 180 zaměstnanců na plný úvazek. Na Wikipedii je přibližně 24 milionů článků, které jsou přeložené do dvou stovek jazyků. Denně Wikipedii ji navštíví kolem 16,5 milionu uživatelů.

 

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru