Dnes vyšlo 1 článků

Na norském webu vás pustí do diskuze až po absolvování kvízu

Taky občas koukáte, co všechno jsou lidé schopní napsat do diskuze na Novinky.cz? Možná by Seznam měl popřemýšlet o podobném opatření, které zavedli na jednom norském zpravodajském webu. Do diskuze se tam totiž nedostane jen tak někdo.

Je snadné v komentářích někomu nadávat, nebo něco kritizovat. Dělají to obzvlášť ti, co si přečtou jen nadpis, a tak správně nechápou, co se vlastně stalo a o co jde. A jak tomu zabránit? Norský web NRK přišel s jednoduchým řešením. Každý návštěvník jejich webu musí před vstupem do diskuze absolvovat kvíz.

Ke článku se mohou vyjadřovat jen ti, co ho skutečně četli

Krátký kvíz se skládá ze tří otázek, které se vztahují k textu. Kdo ho skutečně četl, tomu zaberou asi 15 vteřin. I to je podle tvůrců kvízu dostatečná doba na to, aby člověk trochu vychladl a svůj nenávistný komentář si rozmyslel.

kviz

Kvíz je zatím pouze experimentální záležitost a objevuje se jen u některých článků z kategorie o technologiích (zejména u citlivých témat, jako je například špehování informací). Pokud se osvědčí, zavede ho NRK všude.

Otázky je docela snadné obejít (na internetu už na to koluje skript), ale to autorům vlastně vůbec nevadí. Kdo je dost technicky zdatný, aby napsal či modifikoval kód, bude se v diskuzi pravděpodobně chovat rozumně.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru