Na mostě je sebevrah a chce skočit do řeky … co mám dělat ?

Na mostě je sebevrah a chce skočit do řeky … co mám dělat ?

Za normálních okolností má každý člověk nějaký pud sebezáchovy, někdo větší, že raději počká 3 sekundy navíc na přechodu pro chodce než auto přejede a někdo s menším pudem raději to riskne a přebíhá mezi auty a když pískají třením kotoučové brzdy o abrazivní brzdné destičky tak je v sedmém nebi.

V posledních letech se duševnímu zdraví věnuje větší pozornost než v minulosti a tak vzniká  otázka, proč je v poslední době tolik “cvoků”, když to dříve nebylo. Jedna teorie říká, že duševní poruchy byly i v minulosti, jen se to přehlíželo a nepřipouštělo se to a proto dnešní čísla vypadají tak hrozivě.

Začínat to může zcela nevinně, nadměrnou buzerací šéfa v práci, ale bossing to ještě není. Ono chodit někam kde se někdo po vás vozí není nic příjemného, pak se člověk do práce netěší,  je otrávený sám, přenáší to na druhé, ty jsou pak otrávený na něj, vznikají z toho deprese a když tento stres je dlouhodobý tak to může eskalovat až k sebevraždě v extrémním případě.

První pomoc sebevrahovi

Pokud nějaká sebevražedkyně někde sedí na mostě a jde si dovodit, že chce skočit dolů do řeky a utopit se, rozhodně na ní nekřičte: “Slez ty blbko z toho mostu !”, ale někde v zákrytu, aby vás neviděla zavolejte na 112

Řekněte co se děje a kde se děje, tohle jako první operátorka zadá do počítače, pro vytvoření příkazu k výjezdu příslušné složky Integrovaného záchranného systému.

Pokud není čas čekat a musí se jednat, tak se musí přistupovat pomalu (ne přilítnout k zábradlí s strhnout ji na sebe) a hovořit pomalu, klidně, nešeptat a neřvat, nekoukat přímo do očí, neodoperovat, netvrdit že ji hrabe, neříkat něco ve smyslu “to bude dobré”, nechat sebevražedkyni mluvit o tom o čem chce sama, nepřerušovat, neskákat ji do řeči, …

 

Komentáře

Nahoru