Na LinkedInu se množí falešné profily

Na LinkedInu se množí falešné profily

Možná jste v poslední době obdrželi pozvání od někoho, kdo o sobě na svém profilu tvrdil, že je talentový manažer, hledač talentů nebo talentový specialista společnosti jako je Google, Amazon, Skype a tak dále. Přijali jste ji a nic se nestalo. Proč? A proč vám vůbec to pozvání poslali?

Můžete si být jisti, že něco se určitě stalo. Zkoumal to totiž náborář s více než dvaceti lety zkušeností. Na https://czechrecruiter.blogspot.sk/ se snaží poukázat na více špatných věcí na českém HR trhu. Oprávněně si myslí, že spoustě lidem se to nebude líbit, a tak zůstává radši anonymní.

Se svými dvěma kamarády, kteří se pohybují ve stejném oboru, se rozhodl to všechno pořádně prozkoumat. Udělali takový test.

Jdeme to vyzkoušet

Nejdříve založili tři emailové adresy na seznam.cz. Nikdy je nepoužili nikde jinde, byly vytvořeny pouze pro tento experiment. Pak na LinkedInu vytvořili tři falešné profily vývojářů na volné noze, nechtěli zmiňovat žádnou konkrétní firmu. K těmto profilům samozřejmě použili založené emaily.

Pak se spojili mezi sebou a i s pár dalšími lidmi z různých agentur. Moc jich nebylo, vybírali je podle počtu spojení a vybírali také lidi z mezinárodních firem. Každý falešný profil byl spojen s jinými lidmi.

Pak začali navštěvovat falešné profily talentových manažerů a hledačů talentů z Googlu, Skypu, Amazonu a ostatních společností. Takže mohli vidět jejich falešně vytvořené profily a poslat jim pozvání.

Během jediného dne se přesně to stalo. Každý falešný profil obdržel pozvání od všech tří výše zmíněných společností. Jeden profil tedy přijal pozvání od Amazonu, druhý od Googlu a třetí od Skypu. Nejvíce pozvání přišlo od Googlu. Ale nebyli to skuteční zástupci těch firem, to je jasné.

inv01

Během dne nebo dvou obdržel každý falešný profil, který vytvořili, emailem několik nabídek práce od CoolPeople. Shoda náhod? Nebo snad dokáží odhalit nově vytvořené emailové adresy? Zeptali se jich, odkud emaily vzali. Dostalo se jim odpovědi od CEO Milana Čálka. Tyhle emaily prý získali z veřejných zdrojů. Ale to je opravdu trochu zvláštní. Emaily byly nově založené a nikdo je nepoužil jinde než na LinkedInu.

mail1

Tak tedy zjistili, kdo stojí za falešnými profily. A ukázalo se, že to není pouze záležitost České republiky, ale také Německa a dalších zemí, kde působí CoolPeople.

lkd_03

„Unikátní nabídka CoolPeople spočívá ve flexibilních modelech spolupráce (bodyshop, team leasing, outsourcing, transfer2core, insourcing) a velmi rozsáhlé bázi IT odborníků v rámci CEE.  Z většiny se jedná o zdroje, které nejsou dosažitelné pomocí klasických metod recruitingu koncových klientů nebo personálních agentur,“ píše se na webu CoolPeople.

Ano. Mají pravdu. Schovávání se za falešné profily není zrovna klasická metoda. Klasická metoda trvá dlouho a vyžaduje trpělivost.

Proč to řešit?

Zřejmě si říkáte, že to přece není až takový problém. Tak prostě posílají lidem pozvání. Stejně je to blbost těch, kteří pozvání přijmou. Přece byste měli přijímat žádosti jen od lidí, které znáte.

Měli by se o to starat spíš samotné firmy, za jejichž zaměstnance se falešné profily vydávají. Když někoho nabídka zaujme, začne se o ni zajímat a lidé z CoolPeople dále nereagují, není to pro firmy jako je Google a další zmíněné moc dobrá vizitka.

Taky vypadá dost divně, když pošlete zprávu náboráři z Googlu a on vám řekne, že se máte obrátit na zástupce CoolPeople, abyste získali práci u Googlu. A to platí u všech firem, ne jen u Googlu. A vůbec… Proč myslíte, že se CoolPeople schovává za velké firmy? Téměř každý na nabídku zareaguje, když uvidí takového giganta.

Proč jsou falešné profily problém:

  • Ovlivňují důvěru ve skutečné společnosti.
  • Lžou a podvádí lidi.

Proč falešné profily vůbec někdo vytváří?

  • Je to byznys. Snaží se získat váš email, pak vám pošlou pracovní nabídku, ale jde jim hlavně o to, že na vás získají kontakt. Mohou ho kdykoliv jindy využít.
  • Nebo ho mohou někomu prodat.

Jak zjistit, že je účet falešný?

  • Hledejte profilovou fotku na Googlu – jde tam vyhledávat přímo prostřednictvím obrázku.
  • Zkontrolujte, zda má profil nějaká jiná spojení, informace a doporučení.
  • Nepřijímejte pozvání od lidí, kteří vypadají podezřele.

Příklad falešného profilu

Profilová fotka

lucie

Falešný profil

lucie-svobod

Další falešný profil

jana-navratilova

Jak to zastavit?

  • Nahlaste LinkedInu falešné profily.
  • Pište přímo zástupcům CoolPeople, zajímejte se, kde vzali vaše emaily.
  • Podělte se o tento článek, nebo přímo o původní výzkum na CzechRecuiter. Tam se totiž určitě objeví i další podobná odhalení.

Další podezřelé profily na LinkedInu

lk

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru