Dnes vyšlo 15 článků

Na Kubě mají první veřejnou free Wi-Fi

Kuba provedla malý, ale významný krok ve svobodě přístupu na internet. Povolila jednomu kulturnímu centru v hlavním městě Havana poskytovat zdarma veřejné Wi-Fi připojení. Je to vůbec první veřejná Wi-Fi na celé Kubě. Země totiž poskytuje připojení jen školám a firmám.

Celé kouzlo spočívá v tom, že má kubánský výtvarník Kcho, který kulturní středisko provozuje, vazby na vládu. Minulý měsíc se u příležitosti otevření kulturního centra objevil i sám Fidel Castro, tak se není čemu divit, že ho vláda podporuje.

Wi-Fi připojení může být v kulturním centru díky tomu, že sám Kcho má své osobní, vládou schválené, připojení, které běží rychlostí 2 Mb/s. Zdá se vám to málo? Na naše poměry ano, ale pro Kubu je to dostačující. Většina lidí tam totiž připojení k internetu nemá vůbec. Navíc celosvětová průměrná rychlost připojení k internetu se pohybuje kolem 3,9 Mb/s. U nás v Česku máme v tomhle luxus.

cuba-internet-1

Lidí se zájmem o free Wi-Fi je na Kubě opravdu hodně

Připojení k internetu je na Kubě drahé

Na Kubě to v poslední době s připojením k internetu všeobecně vypadá dobře. V únoru totiž tamní poskytovatel ETECSA oznámil, že začne nabízet Wi-Fi služby ve druhém největším městě v zemi – Santiagu de Cuba. Jenže v tomhle případě si za Wi-Fi budete platit čtyři a půl dolaru za hodinu (zhruba 120 kroun). Tahle cena je pro většinu kubánských občanů, kteří vydělávají dvacet dolarů měsíčně, dost přehnaná. Kcho si to asi dovolit může. Podle odhadů platí za své připojení kolem 900 dolarů za měsíc (23 000 Kč)!

„Je to drahé, ale přínos je obrovský,“ vysvětlil Kcho. „Mám něco velkého a mocného a jsem rád, že to mohu sdílet s ostatními.“

Z důvodu, že se k bezplatné Wi-Fi připojuje spousta lidí, je připojení docela pomalé a signál slabý. Ale v místě, kde lidé k instalaci routeru potřebují státní souhlas, je i tohle lepší než nic.

Zdroj: BI, fotky: AP Photo/Desmond Boylan

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru