Dnes vyšlo 15 článků

Na Islandu vznikne největší zařízení k odsávání oxidu uhličitého

Na Islandu vznikne největší zařízení k odsávání oxidu uhličitého

Švýcarská společnost Climeworks, která se zabývá klimatickými technologiemi, oznámila, že zahájila výstavbu svého dosud největšího zařízení na zachycování oxidu uhličitého ze vzduchu. Nové zařízení na přímé zachycování oxidu uhličitého ve vzduchu (DAC), pojmenované Mamut, výrazně rozšíří provoz společnosti v Hellisheiði na Islandu.

Právě tam Climeworks postavil zařízení Orca, které bylo v září loňského roku, největším zařízením DAC na světě. Orca dokáže zachytit až 4 000 tun oxidu uhličitého ročně, což zhruba odpovídá tomu, kolik znečištění klimatu ročně vypustí 790 osobních vozidel s plynovým motorem. Pro srovnání, Mamut dokáže zachytit přibližně devětkrát více CO2 než Orca.

Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) je na světě méně než 20 takových zařízení a zatím nemají kapacitu, která by dokázala vážněji snížit emise skleníkových plynů, které lidé vypouštějí do atmosféry. IEA uvádí, že k tomu je třeba, aby se odvětví přímého zachycování vzduchu rozrostlo a bylo schopno do konce desetiletí zachytit 85 milionů tun CO2. Pro srovnání, dnes se zachycuje pouze 0,01 milionu tun. Jednou z obvyklých nevýhod přímého zachycování vzduchu jako řešení klimatických problémů je množství energie potřebné k napájení tohoto typu zařízení. Naštěstí se Mamut i Orca nacházejí v geotermálním parku ON Power v Hellisheiði, takže mohou využívat nedalekou obnovitelnou geotermální energii a odpadní teplo k oddělování CO2 ze vzduchu.

Jejich umístění je ideální i proto, že zachycený uhlík může být uložen v podzemí. Climeworks spolupracuje s další společností Carbfix na uzamčení CO2 v čedičových horninách v regionu, které mají díky sopečné činnosti na Islandu více zákoutí a štěrbin k vyplnění čedičové horniny. Tento úložný prostor minimalizuje nutnost budovat nové sítě potrubí pro přepravu zachyceného CO2. Očekává se, že výstavba bude probíhat v příštích 18 až 24 měsících.

Zdroj, foto: theverge.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru