Na internetu mě Policie České republiky nenajde. OMYL !

Na internetu mě Policie České republiky nenajde. OMYL !

Před nějakým časem jsem publikoval článek Proč mě nikdo nemá rád ? (Ilona Csáková), ve kterém se zmiňuji, že Policie České republiky  může někdy dost složitě  vypátrat, jakých kyberzločinů se na síti sítí, jak se internetu přezdívá, dopouštíte. Rovněž článek rozšiřuje již nějaký ten měsíc starý článek Dítě moje … co se tu dělo …

U tzv. kyberkriminality je nejhorší zjistit, kdo byl skutečně za klávesnicí.

IP Adresa

Pokud se vás někdo zeptá kde bydlíte, tak řeknete ulici, pokud je z kontextu otázky myšleno město nebo ulici, kde bydlíte.

U počítačů v sítích se tomuto identifikátoru říká IP Adresa. Je to shluk čísel např.  245.218.211.124

Když ve svém internetovém prohlížeči zadáte URL nějakého diskusního fóra, tak server zaznamená vaši IP adresu. Jenže je tu problém. Internetový poskytoval může mít 1 IP adresu pro více  svých zákazníků.

Jistě se vám stalo, že jste šli na své oblíbené forum a nešlo se tam dostat, protože vaše IP adresa byla zabanována, protože někdo dělal bordel a admin si neověřoval, zda IP adresu problémového uživatele nemá ještě někdo jiný, protože má stejného poskytovatele internetového připojení. Malé zamyšlení o tom píšu v jednom z prvních článků: Neměl by BAN na IP adresu posvětit soud ?

IP adresa prozradí internetového providera

Když se někdo stane internetovým poskytovatelem, dostane část z rozsahu IP adres, které může přidělovat svým zákazníkům. Je běžné, že když si za stálou IP adresu nepřiplatíte, tak vám ji bude moc provider měnit jak si zrovna umane (tedy spíš, dle technické situace v jeho síti), takže často má jednu IP adresu více zákazníků někdy v jedné části vesnice, a někdy napříč Českou republikou.

Skrytí IP adresy

Podstrčit  serveru jinou IP adresu než skutečně máte není zas tak těžké (návod psát nebudu, abych se nedopustil nějakého trestného činu) a navíc existuje na netu spousta online služeb a desktop aplikací, které to umožňují i méně technicky zdatným uživatelům.

Nebo technicky zdatný soused nebo spíše jeho pubertální syn či dcera (IT specialistky už existují i když jsou v porovnání s muži v menšině) se připojí na váš WiFi router, dělá na internetu bordel, ale pod VAŠÍ IP ADRESOU !

(o zabezpečení WiFi sítí bych mohl také něco napsat 🙂 )

Soudní příkaz

Když někoho na diskuzním foru urážíte, na bazarových a aukčních serverech prodáváte neexistující zboží (necháte si poslat peníze na svůj účet, ale zboží neodešlete) či uplodujete warez, Policie České republiky požádá soud o příkaz k identifikaci uživatele (nevím jak se to přesně jmenuje, nejsem právník a školu s oborem veřejnosprávní činnost jsem nestudoval a ani by mě to nebavilo) a daný internetový server, musí vydat log s IP adresou autorů dotyčných příspěvků, inzerátu či nahraných souborů.

Sice nevím jaký je aktuální právní stav, ale jistě jste zaznamenali v televizi, že Ústavní soud měl k logování výhrady. To je jen zajímavost na okraj. A policii vadilo, že to ztíží vyšetřování, když se internetovým providerů, provozovatelům serverů, tato povinnost odejme.

Jak jsem již výše napsal, z IP adresy lze určit internetového poskytovatele a ten opět musí ve svých logách dohledat (nevím, aktuální právní stav, a je dost pravděpodobné, že se to opět změní), který jeho zákazník dělá problémy.

Pak přijde Policie k Vám domů, zabaví vám počítač a prohlédne ho soudní znalec (hodně zjednodušeně prohrabe historii prohlížeče). Pokud Pácháte kyberzločiny a za sebou zametáte stopy (proxy, mazání historie prohlížeče, logů), můžete mít trest větší, protože jste obžalobě přidělali víc práce se zajišťováním důkazů, když musí soudní znalec obnovovat smazané či soud musí vyzývat ke spolupráci zahraniční subjekty

Komentáře

Nahoru