Na Facebooku proti zdrobnělinám

Na Facebooku proti zdrobnělinám

Když se řekne zdrobnělina, pravděpodobně se vám vybaví veškeré zdrobnělé podoby jmen, kterými se často oslovují (nejen) malé děti. Honzíček, Natálka nebo třeba Zuzanka. Proti tomu většina lidí nic nemá. Horší už to ale je se zdrobnělinami dalších slov jako „kamarádíček“, „spinkat“, „hajat“, „zprávička“, „písni mi“, „fotečka“, „mimíšek“, „pacičky“, atd.

Tedy aspoň to si myslí zakladatelka facebookové skupiny Společnost odporu proti zdrobnělinám.

„Čauky, ahojky, nazdárek a čusík všichni miloučcí a prímoví lidičkové,
ráda bych vás pozvala do roztomilé partičky lidiček se srdíčkem na správném místečku, abychom v této sluníčkové době společně oslavili krásu českého jazyka BEZ BEZVÝZNAMNÉHO NADUŽÍVÁNÍ ZDROBNĚLIN V KOMUNIKACI MEZI DOSPĚLÝMI LIDMI.“

Tak jenom do tohoto kousku úvodního popisku se zakladatelce skupiny podařilo nacpat 12 zdrobnělin. Je vidět, že se v těchto problémečcích opravdu vyzná.

Všeho moc škodí

Jedním dechem však dodává, že nikdo nechce zatracovat zdrobněliny obecně. Ve správný čas na správném místě jsou obohacením jazyka a ve správné společnosti mají svůj význam a hrají nezastupitelnou roli, ale… Najdou se prostě případy, kdy by se hodilo říci, že všeho moc škodí.

Ve skupině Společnost odporu proti zdrobnělinám se to jimi jen hemží. A uvidíte, že zdrobněliny se dají najít opravdu všude – od jídla až k výkalům.

Pobaví vás výroky, které někteří lidé opravdu používají: „Momentíček, zavolám vám kolegyňku. Strpeníčko, bude tu za minutku.“ Nebo také příspěvky z fór: „…že jsem dneska po cestě do práce šlápla do KAKÍKU !“ či dokonce výroky z televize: „Porota byla husťoučká.“

Zdrobněliny najdete opravdu všude - třeba i na jídelním lístku.

Zdrobněliny najdete opravdu všude – třeba i na jídelním lístku.

Svět bez zdrobnělin

Na druhou stranu je však nutno přiznat, že někdy jsou zdrobněliny naprosto nezbytné. Český jazyk by bez nich rozhodně existovat nemohl. Třeba v následujících případech:

„Co si na zahradě zasázet macechy a měsíce?“
„Dnes nemůžu, mám měsíce.“
„Nebudu zapínat ani praču, sušiču, natož myču a vyrazím hned ven.“

A ještě na závěr si můžeme uvést takovou malou tipovací soutěž. Některé zdrobněliny jsou totiž zdrobněné nebo přetvořené natolik, že dost možná na první pohled vůbec nepoznáte, o co se jedná. Co byste řekli, že znamená „poska“, „pomík“, kuriózní „kossky“ (možná vám napoví dvě S) nebo „papahrňa“? Také vám přijde, že se tu snad učíme nějakou cizí řeč?

Jaký postoj ke zdrobnělinám máte vy? Přidáte se ke skupině na Facebooku?

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru