Dnes vyšlo 15 článků

Na co se vás mohou zeptat při pracovním pohovoru v Microsoftu, Applu, Googlu či Amazonu? Budete se divit!

Chcete získat opravdu prestižní místo v nějaké technologické společnosti? Připravte se, že vám většina vašich geniálních dovedností a znalostí bude úplně k ničemu. Abyste měli vůbec nějakou šanci, musíte ze začátku projít pracovním pohovorem, který se dosti liší od těch klasických. 

Když se ucházíte o místo v nějaké low-společnosti, pozvou si vás na pohovor a chtějí po vás v zásadě jen převyprávět životopis a vyzkoušet si vás, jestli opravdu dominujete v komunikaci, jak tvrdí vaše CVčko. Naopak, když jste IT geek se zájmem o práci v americkém Googlu, budete potřebovat hodně odvahy. Zde už funguje složitější výběr, protože ve společnosti tohoto rázu chtějí jen ty nejlepší z nejlepších.

Apple, Microsoft, Amazon či Google si totiž základají na kvalitních lidech a proto je také pečlivě testují hned od začátku. Vědí, že pokud nebudou umět zvládat stres, nemají v kanceláři co dělat. Potřebují od nich perfektiní výkon na 230%, proto také nabízí na svých pracovištích takové výhody.

Vžijme se tedy na chvíli do role uchazeče o práci v nějaké větší firmě a podívejme se, co nás může čekat…

Administrativní asistent (Google)

Uchazeč na pozici administrativní pracovník v Googlu se může setkat s otázkou: “K dispozici máte krabici tužek. Napište 10 netradičních věcí, které byste s nimi mohli dělat.” Svědčí to o tom, že i taková “kancelářská krysa” musí být kreativní a schopná přemýšlet i mimo hranice svého chápání.

51c8dedab3fc4bf9e400019c_google-campus-dublin-camenzind-evolution-henry-j-lyons-architects_docks_ground_floor_8

Senior náborový manažer (Amazon) 

Amazon klade už ze začátku také složité otázky. Co byste odpověděli, kdyby se vás někdo zeptal: “Jak byste řešili problémy, kdybyste pocházeli z Marsu?”

Stážista (Apple)

V Applu tomu není jinak, požadují také kreativitu. Chcete se stát stážistou v Applu? Připravte se na otázky typu “Jak rozbít hodiny co nejkreativnějším způsobem?”

Apple_Headquarters_in_Cupertino

Asistent prodeje (Pacific Sunwear)

“Kdybyste byli pouličním ukazatelem nebo dopravní značkou, jakým (nebo jakou) byste chtěli být?” – další záludná otázka, tentokrát pro milovníky obchodu a těžkého byznysu, tentokrát dokonce asistent prodeje.

Inženýr softwarového vývoje (Microsoft)

Microsoft staví uchazeče o práci do příkladových situací, příklad za všechny – “Na hřídeli se točí disk a vy nevíte, kterým směrem. K dispozici máte sadu kolíků. Jak byste je využili, abyste zjistili směr otáčení disku?”

Analytik (Goldman Sachs)

Prý se během pracovního pohovoru nemá prokazovat nejistota a nevědomost, hodně těžké to bude určitě i u této otázky, kterou pokládají řadovému analytikovi v Goldman Sechs… ”V rovině je nekonečné množství černých a bílých teček. Dokažte, že vzdálenost mezi jednou černou a jednou bílou tečkou je rovna jedné jednotce.

Stážista v oddělení Business Operations (Facebook)

Facebook je stále žhavým tématem na poli pracovních míst. Dostat se do sociální síti takového rozměru je celkem nadlidský úkol, neboť (ostatně jako u všech ostatních) musíte projít kolem přijímacích pohovorů, kde vám všemožně zadávají těžší a těžší úkoly. Otázka tomu odpovídá – “V pytlíku je N provázků. Náhodně jeden vytáhnete. Vytáhnete druhý a svážete je dohromady. Tímto způsobem pokračujete, až nezbude žádný provázek s volným koncem. Jaký je očekávaný počet uzlů?”

Facebook-Campus1

Marketingový analytik (JPMorgan Chase)

Otázka doslova šitá jako pro markeťáka. Buďto geniální způsob, jak ukrást nápad nebo dokázat svou kreativitu. “Vymyslete nový produkt nebo službu, který/á se na trhu nikdy předtím neobjevil/a a pro vaši univerzitu bude revoluční. Jak byste tento výrobek či službu uvedli na trh?”

Produktový manažer (Google)

Sestrojit perpetum mobile či vytvořit nějaký zázrak – opět denní chleba takového produktového manažera v Googlu. “Máte v plánu navrhnout telefon pro neslyšící. Jak byste to udělali?”

Pokud vás zajímají další kontroverzní otázky, na které se vás mohou zeptat v takové větší společnosti – doporučuji navštívit web GlassDoor.com.

foto: ad009cdnbthejobmouse, s3.amazonaws

Pokud může nějak pomoct ke krásné a inspirativní budoucnosti, tak tím, že o ni bude psát.

Komentáře

Nahoru