Mýtus: Dioptrie jako letokruhy ajťáka

Mýtus: Dioptrie jako letokruhy ajťáka

O práci na počítači existuje mnoho polopravd, omylů a mýtů, z niž většinu šíří lidé, kteří jsou hypochondricky založeni. Není to zase úplná pravda, že počítač kazí oči, lze tomu předcházet.

Každý, kdo déle a pravidelně pracuje s počítačem, zná potíže, které to s sebou přináší. Například bolení hlavy a nedejbože očí. Je to přirozený jev, který přispívá k jistým zrakovým a jiným omezením, není to však přímá příčina. Navíc spoustě příčinám se dá vyhnout a předcházet.

Pálení očí je snad nejčastější důsledek dlouhého civění do monitoru. S pálením nastupuje i únava a stěžuje nám to naši práci a zábavu u počítače. Příčinou dříve bývala obnovovací frekvence monitorů CRT, které fungují jako televize, dlouhé zírání do blikajícího monitoru hodně bolí, tento neduh odstranily LCD monitory, kde se už obraz neobnovuje celý. Dalším zápisem do seznamu budiž malé objekty na obrazovce, kterou sledujeme. Vysoké rozlišení, malé detaily, malé písmo a obrázky, to vše zatěžuje oči, když se musíme dlouze soustředit na jedno místo. Navíc při tomto soustředění přestáváme tak často mrkat a vysušuje se rohovka – základ pro kvalitní pálení očí.

Co se pověry o rostoucím počtu dioptrií týče, tak monitory přímo nezpůsobují tento problém. Jde jen o tom, že oko zaostřuje stále na blízko a tudíž, když se pak chcete dívat do dálky, tak to jde těžko. Z vlastní zkušenosti vím, že na tom něco pravdy bude, jelikož mám oční vadu a dioptrie by se mi mírně zvyšovaly i kdybych celý den běhal po zelené louce a díval se do dalekých hor.

První pomocí proti pálení očí je donutit se častěji mrkat, případně si koupit oční kapky, které oko zvlhčí. Pravidelně je vhodné se dívat do dálky, třeba z okna, prostě se odvraťte od CS 1.6 a podívejte se, jak je venku hezky. Stejný problém, jako například u mobilních telefonů, je problém podsvícení. Když se díváte v noci na film, tak si ztlumte jas displeje a vydržíte se zrakem svěžím až do titulků. Asi nejvíce důležitým artiklem je spánek. Dostatek spánku oči jistě potěší a ocení vás ostrostí bez problémů.

Komentáře

Nahoru