Dnes vyšlo 15 článků

Myslíte, že máte na Internetu nějaké soukromí? Seznamte se s programem XKeyscore

Myslíte, že máte na Internetu nějaké soukromí? Seznamte se s programem XKeyscore

V posledních dnech prosákly další nepěkné podrobnosti o praktikách americké Národní bezpečnostní agentury NSA. Vyšlo najevo, že NSA vlastní XKeyscore, nástroj, který dokáže sledovat prakticky vše, co na Internetu děláte.

Kde všude Xkeyscore pracuje?

Mapa zobrazuje oblasti, v nichž byl využíván supertajný program NSA XKeyscore

Kde všude byl využíván program NSA XKeyscore?

Co XKeyscore umí?

Supertajný program NSA je schopen provádět analýzy dat, aniž by byla potřeba jakákoliv předchozí autorizace. XKeyscore dokáže zmapovat prakticky cokoliv: vaše emailové konverzace, aktivitu na sociálních sítích nebo historii prohlížení webových stránek.

NSA ve svých výcvikových materiálech zdůrazňuje, že se jedná o sledovací systém s nejširším dosahem. Program XKeyscore odhalily dokumenty, již dříve zveřejněné Edwardem Snowdenem, a vlastně tak vrhly světlo na jeden z jeho nejvíce kontroverzních výroků, kdy Snowden prohlásil, že by byl schopen získat data o komkoliv z nás včetně prezidenta, pokud by se mu dostal do rukou náš osobní e-mail.

Žádná informace není na Internetu v bezpečí

Snowdenův výrok zvedl vlnu pobouření mezi americkými veřejnými činiteli a byl odsouzen jako bohapustá lež, nicméně odhalení programu XKeyscore dává uprchlíkovi Snowdenovi za pravdu. Program totiž umožňuje komukoliv proniknout do řady databází pouze vyplněním jednoduchého digitálního formuláře. Také je možné pomocí tohoto programu získat informace o momentální aktivitě jedince na Internetu.

XKeyscore umožňuje analytikům získávat metadata, obsah e-mailových schránek nebo historii pohybu na Internetu, a to přesto, že ani není znám e-mail, spojovaný se sledovaným individuem. Analytici totiž mohou vyhledávat informace i podle jména, IP adresy, telefonního čísla, klíčových slov či vyhledávače, kterou daná osoba používá.

Odhalení programu XKeyscore přilévá olej do ohně vášnivých diskusí, které se rozběhly po zveřejnění odposlechových aktivit americké NSA pomocí projektu PRISM. A co vy? Ještě stále se cítíte na Internetu bezpečně?

Zdroj: https://www.theguardian.com/world/2013/jul/31/nsa-top-secret-program-online-data

Komentáře

Nahoru