Muž vynalezl nový jazyk, aby mohl z grafických čipů vyrobit superpočítače

Muž vynalezl nový jazyk, aby mohl z grafických čipů vyrobit superpočítače

Zkratka GPU označuje grafický procesor, tyto malé čipy ale mohou být využity pro mnohem rozmanitější úkoly, než je jen grafika. Google využívá GPU k tvorbě modelů lidského mozku a Salesforce na ně spoléhá jako na klíčové zařízení, přes které probíhá analýza dat na Twitteru.

GPU jsou zkrátka velmi užitečnými pomocníky v tom, čemu se říká parallel processing, tedy zpracování tisíců úkolů ve stejném čase. Trik spočívá v tom, že musíte vyvinout nový software, který dokáže s grafickými procesory takto pracovat.

Nový jazyk se jmenuje Harlan

Absolvent Univerzity v Indianě a majitel titulu PhD v počítačové vědě Eric Holk se rozhodl v této věci přiložit ruku k dílu. Vyvinul nový programovací jazyk, zvaný Harlan, určený k vývoji aplikací, které budou schopné komunikovat s GPU.

„Programování s GPU stále požaduje, aby se programátor zabýval velkým množstvím nepodstatných detailů, které jej ale odvádějí od jádra toho, čeho chce dosáhnout,“ říká Eric Holk. Nový programovací jazyk a jím vytvořené aplikace by tuto práci za programátora měly převzít a dost mu tak zjednodušit život.

GPU pracují vlastně jako mikro-superpočítače

Naprostá většina počítačových výpočtů se odehrává ve vašem CPU, který je ale schopen sledovat pouze jednu akci v jeden čas. Výhodou je, že je takto zadaný úkol vyřešen rychleji. GPU je nastaven na řešení více úkolů současně, což sice dokončení jednotlivých úkolů zpomalí, ale zato lze čerpat výhody právě z paralelní práce GPU na několika zadáních současně. Vhodný program by mohl upravit rychlost GPU tak, aby byla práce s ním výhodnější a svou podstatou se vlastně blížila práci superpočítačů.

Je možné, že jednou v budoucnu CPU a GPU splynou. Zatím ale programátoři po celém světě využívají flexibility a síly GPU v celé škále využití – od sestrojování fyzikálních modelů až po vylepšování smartphonů. Na Amazonu dokonce najdete GPU nabízený jako cloudová služba.

„GPU také mají mnohem větší vlnový rozsah paměti než CPU, takže jsou vhodné pro zpracování relativně jednoduchých výpočtů, které ale zahrnují velké množství dat,“ říká Holk.

Harlan není jediným programovacím jazykem pro práci s GPU. Už existuje třeba CUDA nebo OpenCL. Harlan ale poskytuje programovací abstrakce, které se spíše spojují s vyššími programovacími jazyky, jako je Python nebo Ruby. Má tento programovací jazyk budoucnost?

Zdroj:

https://www.wired.com/wiredenterprise/2013/07/gpu-programming-language/

Zdroj obrázku:

https://www.wired.com/wiredenterprise/2013/07/gpu-programming-language/

Komentáře

Nahoru