Muž pomocí antény slyší barvy

Neil Harbisson se narodil s achromatopsií, což je jiný název pro barvoslepost. Svět kolem něj má barvy padesáti odstínů šedi, černé a bílé. Od roku 2003 však na hlavě nosí anténu, která mu umožňuje barvy aspoň slyšet.

Anténa nasazená na hlavě je schopná detekovat vlnové délky světla a převádět je do zvuku o různých zvukových frekvencích. Anténa je připojená k lebce, takže zvukové vlny jdou přes kost přímo do vnitřního ucha.

Jak jsou slyšet barvy?

Například fialové odstíny mají podobu pronikavých pípnutí. Podívejte se na následující tabulky. V té levé jsou uvedené frekvence, v pravé tóny, podle kterých si můžete barvy lépe představit. Všimněte si, že Neil slyší dokonce infračervené záření, které není viditelné.

tables

Trvalo to roky, ale dnes už umí Neil podle výšky a tónu zvuku barvy dokonale rozeznávat. Například cesta do supermarketu je pro něj podobná jako návštěva nočního klubu. Všude kolem jsou různé melodie, nejvíc prý v uličce s čisticími prostředky.

Sám sebe vidí jako pokus transhumanismu – hnutí, které zkoumá, jak mohou být naše schopnosti zlepšeny pomocí technologií. Byl první osobou, která mohla mít na pasové fotografii elektronické zařízení.

Jeho první anténa byla navržena před více než deseti lety. Od té doby už se mnoho změnilo, dnešní model je například napojen na Wi-Fi. Mohlo by se tak stát, že bude Neil hacknut.

Více se dozvíte z jeho přednášky v rámci TED Talks.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru