Zemřel vynálezce myši Douglas C. Engelbart, takže si dejte aspoň deset kliků navíc

Zemřel vynálezce myši Douglas C. Engelbart, takže si dejte aspoň deset kliků navíc

Douglas C. Engelbart, technologický vizionář a vynálezce, jehož proslavil především vynález počítačové myši, zemřel ve věku 88 let ve svém domě v Athertonu v Kalifornii. Příčinou smrti bylo selhání ledvin.

Engelbart začal svou zářnou kariéru v padesátých letech, kdy byla výpočetní technika ještě v plenkách. Nadaný muž poukázal na to, že by technicko-vědeckého pokroku mohlo být dosaženo mnohem rychleji, kdyby odděleně pracující skupinky vědců sdílely svou výpočetní sílu, čímž by došlo k vytvoření „kolektivního IQ“.

Slavná vize obrazovky s řadou symbolů

Jeho slavná vize, kam by mohl vést technický pokrok, přišla dva dny po sňatku s jeho první ženou. Náhle viděl sám sebe, jak sedí před velkou obrazovkou, plnou různých symbolů. Ta obrazovka, jak mu došlo, byla vlastně displejem pro pracovní místo, kde se organizují veškeré informace pro danou operaci.

Podivín překonává vědecké špičky své doby

O desetiletí později, v průběhu války ve Vietnamu, dr. Engelbart založil experimentální výzkumnou skupinu na Stanford Research International. Tato skupina byla finančně podporována důležitými úřady – NASA, leteckou Air Force a Agenturou pro projekty pokročilého výzkumu. V té době byl ovšem počítačovými experty považován spíše za podivína než vizionáře.

V prosinci 1968 ovšem doslova posadil celou vědeckou obec na zadek, když na vědecké konferenci Fall Joint Computer Conference v San Franciscu představil v té době revoluční počítač. Do té doby byly počítače jen obrovské, nemotorné stroje, ovládané jedinou osobou. Dr. Engelbart se ovšem na konferenci posadil za stůl, před prototyp klávesnice a myši a před obrazovku, jejíž obsah byl zároveň promítán na velké promítací plátno.

Největší dojem udělal vynález myši

Během hodiny demonstroval revoluční systém, jak mezi sebou mohou počítače komunikovat a sdílet vědecké poznatky jednotlivých týmů.  Předvedl práci s počítačovou myší, kterou vynalezl o čtyři roky dříve. Ukázal, jak je díky počítači možné editovat text, vést videokonferenci nebo zacházet s hypertextem a okny.

Největší dojem na renomované vědce z celého světa ovšem udělala právě počítačová myš. Dr. Engelbart již delší dobu přemýšlel, jak kurzor, kterému říkal „bug“ – brouk, posouvat po obrazovce. O své vize se podělil s technikem Williamem Englishem a společně vymysleli myš o třech tlačítkách, jejíž mechanické součásti krylo borové pouzdro.

Prototyp počítačové myši, jak ji vytvořil dr. Douglas C. Engelbart

Engelbartova myš se té dnešní už moc nepodobá

Tři, deset nebo jedno? Kolik tlačítek je pro myš tak akorát?

Kolují zajímavé zvěsti právě o počtu tlačítek myši. Tlačítka byla tři zkrátka proto, že tělo myši jich více nedokázalo pojmout, ačkoliv Douglas Engelbart byl přesvědčen, že by jich bylo potřeba aspoň deset. O dvě dekády později Steve Jobs na myši pro Mackintosh nechal tlačítko jediné, v zájmu firemní politiky maximálního zjednodušení. Steve Jobs rád říkával, že s jedním tlačítkem se vám nemůže stát, že byste zmáčkli to nesprávné.

Dr. Engelbart se ale také proslavil jako tvůrce oNLine System, systému, který umožňoval počítačům předávat si poznatky. Systém je známější pod zkratkou NLS a později se stal součástí ARPAnetu, předchůdce dnešního Internetu.

Po dr. Engelbartovi zůstává jeho druhá žena Karen, čtyři děti a devět vnoučat.

Zdroje: https://goo.gl/XTwpz

https://mashable.com/2013/07/03/doug-engelbart-dead/

Zdroje obrázků: https://goo.gl/XTwpz

https://mashable.com/2013/07/03/doug-engelbart-dead/

Komentáře

Nahoru