Muž dostal pokutu 55 tisíc Kč za „Facebookové znásilnění“

Muž dostal pokutu 55 tisíc Kč za „Facebookové znásilnění“

S internetem přišli a stále přichází i nové trestné činy. Jedním z nich je „fraping“, což znamená „znásilněn na Facebooku“. Za tento čin 30 muž z Irska dostal pokutu v přepočtu asi 55 tisíc Kč.

A co je vlastně to „znásilnění na Facebooku“? V tomto případě to je čin, kde se muž přihlásil na Facebook svoji expřítelkyně a napsal jejím jménem sprostý, až trapný status. Tento muž měl podezření, že jeho ex-přítelkyně je už s někým jiným.

V dubnu roku 2011 šel do jejího domu a chtěl si s ní promluvit. Když odcházel, tak si s sebou vzal její mobil, aby se mohl podívat na textové zprávy. Když zjistil, že má skutečně někoho nového, tak se přihlásil na její Facebook a napsal status, že je to „děvka“ a že je přístupná.

Také byl obviněn z mnoha dalších trestných činů, jako například z znásilnění a z omezování osobní svobody, ale v tom byl shledán nevinným. Byl začten krátce po tom, co zveřejnil tento status.

Za tento status mohl jít až na 10 let do vězení a dostat pokutu až 270 tisíc korun. Když byl u soudu, tak se přiznal k vině. Soudce rozhodl, že v tomto případě bude stačit peněžní pokuta. Muž teď musel zaplatit v přepočtu 55 tisíc korun.

To vzhledem k maximálnímu možnému trestu je docela málo, ale když se zamyslíte nad samotným trestným činem, tak je to hodně. Jeden jediný status na Facebooku ho stál 55 tisíc korun.

Fraping

Samotné slovo „fraping“ je velmi zavádějící. Zpopularizoval ho irský senátor, který takto označil „znásilnění na Facebooku“ (Facebook raping–> fraping). Tento termín označuje, když někdo zneužije přístup k cizímu soukromému účtu na sociální síti a změní informace, napíše status či zprávu nebo pošle obrázek.

Samotné slovo je velmi zavádějící, protože přirovnává zneužití cizího účtu k sexuálnímu útoku. Bude zajímavé sledovat, jestli se kvůli odporu veřejnosti označení tohoto činu změní, nebo jestli to navždy bude „znásilnění“.

Dejte si pozor

Jedná se o první případ, kdy byl někdo trestně stíhán za zneužití cizího účtu na nějaké sociální sítě. Nyní, když je prokázáno, že se jedná skutečně o (závažný) trestný čin, tak se dá očekávat, že se objeví plno dalších žalob.

Pokud jste tedy vtipálci a rádi si děláte srandu na cizích Facebook účtech, tak si dejte pozor. Tato zábava vás může vyjít pěkně draho.

Zdroj: news.vice.com, examiner.com

Komentáře

Nahoru