Muž byl odsouzen k trestu smrti přes videohovor Zoom

Muž byl odsouzen k trestu smrti přes videohovor Zoom

Soudce v Singapuru odsoudil muže k smrti prostřednictvím videohovoru Zoom za jeho roli v drogové kauze. Je to jeden ze dvou případů, kdy byl rozsudek trestu srmti vynesen na dálku. Trest smrti je velmi citlivou záležistostí, ke které nedochází každá den. 

V pátek byl odsouzen 37 letý muž Punithan Genasan k trestu smrti. V roce 2011 se provinil drogovou aférou s heroinem. Soudní proces proběhl přes videokonferenci Zoom. Genasanův právník Peter Fernando řekl, že nemá námitky proti tomu, aby byl páteční rozsudek vydán na Zoomu.

“Pro bezpečnost všech účastníků řízení bylo slyšení pro státní zástupce v Punithanu A/L Genasan vedeno pomocí videokonferencí,” uvedl mluvčí Nejvyššího soudu v Singapuru. Byl to první trestní případ, kdy byl rozsudek smrti vynesen dálkovým slyšením v Singapuru, dodal mluvčí. Rozhovor byl veden Reuters. Nicvméně o první případ se nejedná. Začátkem tohot měsíce byl první rozsudek smrtina dálku uskutečněn v Nigérii.

Mnoho soudních jednání v Singapuru bylo odročeno během období pandemie, které začalo na začátku dubna a mělo by trvat do 1. června. Skupiny zabývající se lidskými právy kritizovaly použití videohovorů proti rozsudkům trestu smrti. Singapur má politiku nulové tolerance pro nelegální drogy a v posledních desetiletích odsoudil k smrti stovky lidí – včetně desítek cizinců – za narkotické trestné činy. „Singapurské používání trestu smrti je ze své podstaty kruté a nelidské a použití vzdálené technologie, jako je Zoom k odsouzení člověka k smrti, to ještě zhoršuje,“ uvedl zástupce agentury Human Rights Watch pro Asii Phil Robertson. “Tento případ je další připomínkou toho, že Singapur nadále vzdoruje mezinárodnímu právu a standardům ukládáním trestu smrti za obchodování s drogami.”

Zdroj, foto: reuters.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru