Dnes vyšlo 15 článků

Muskův Hyperloop má za sebou další krok k realizaci

Muskův Hyperloop má za sebou další krok k realizaci

Úspěšný americký podnikatel a vizionář Elon Musk nedávno oznámil světu, že se v jeho geniální hlavě zrodil plán na revoluci v dopravě. Zabránit dopravním zácpám by podle zakladatele automobily Tesla mohly speciální tunely jménem Hyperloop, nazývané „lidská potrubní pošta“. Loni v květnu proběhly první ostré testy systému a tento týden získal miliardář oficiální povolení k ražbě tunelu.

1200 kilometrů v hodině

Projekt Hyperloop si klade za cíl zjednodušit a urychlit dopravu velkých amerických měst napříč celým státem. Nově ražený tunel by měl podle neskromných plánů spojit hlavní město New York s Filadelfií, Baltimorem a Washingtonem. Dopravním prostředkem na stovky kilometrů dlouhé trase budou speciální kapsle poháněné lineárními elektromotory zabudovanými přímo v dráze. Při loňském testu dokázaly prototypy kapslí dosáhnout rychlosti až  1200 kilometrů za hodinu. Muskův cíl je nabídnout trojnásobnou rychlost v porovnání s rychlovlaky. S pomocí Hyprloopu byste tak ze San Franciska do Los Angeles cestovali jen půl hodiny (pro srovnání- dnes to autem trvá více než šest hodin).

V tubusu, kterým kapsle doslova poletí, je extrémně nízký tlak a kabiny se pohybují na vzduchotěsném polštáři. Systém Hyperloop je již ve své prozatímní fázi nesmírně propracovaný – je vybaven odolností proti nepříznivým povětrnostním podmínkám včetně zemětřesení a počítá dokonce i s energetickou soběstačností, takže nevyužitou energii bude samostatně skladovat a vracet do systému k opětovnému použití.

Nejprve na Mars, pak do potrubí

Systém Hyperloop je financován nejen z Muskova rozsáhlého jmění, ale především ze strany soukromých investorů, kteří jakémukoliv projektu pod záštitou věhlasného podnikatele věstí zářnou budoucnost. Lidskou potrubní poštu dosud podpořili v přepočtu bezmála dvěma miliardami korun. Odborníci jsou nicméně poněkud opatrnější. Třebaže Musk již dokázal, že se velkých nápadů nebojí (připomeňte si třeba jeho plány k vybudování kolonie na Marsu), k úspěšnému převedení prototypu k realitě je zatím zřejmě ještě daleko. Byť to možná zní poněkud absurdně, reálněji se v tuto chvíli jeví právě zahájení pravidelných letů na Mars, které by Musk rád realizoval již v horizontu příštích pěti let.

Zdroj: Baltimoresun

Po maturitě zamířila na Filosofickou fakultu UK a potom se vrhla do psaní. Přispívá na řadu webů i tištěných časopisů, věnuje se copywritingu a hraje si s češtinou. Taky miluje čtení, takže týdně přelouská tři čtyři romány. Když právě nedělá nic z toho, vypomáhá v prodejně ovoce a zeleniny nebo sportuje. Zajímá se o média, psychologii a historii obyčejných věcí. Je nekuřačka a abstinentka, miluje mrkev a nesnáší kmín.

Komentáře

Nahoru