Mumm Cordon Rouge Stellar je “první láhev šampaňského určená pro cesty do vesmíru”

Mumm Cordon Rouge Stellar je “první láhev šampaňského určená pro cesty do vesmíru”

Designér Octave de Gaulle zabalil pro francouzský šampaňský dům Maison Mumm skleněnou láhev do skořepiny z leteckého hliníku, aby bylo možné pít šampaňské i ve vesmíru.

Maison Mumm vytvořil šampaňské Mumm Cordon Rouge Stellar, které se bude podávat při letech soukromé společnosti Axiom Space, jež se zabývá výzkumem vesmíru, jako “první láhev šampaňského a degustační zážitek určený pro cestování vesmírem a lety člověka do vesmíru”.

“High-tech” láhev byla navržena tak, aby řešila specifické vesmírné problémy, včetně toho, jak se šampaňské chová při absenci gravitace, a zároveň aby splňovala předpisy stanovené Champagne AOC – regulační komisí pro tento nápoj. Předpisy stanoví, že šampaňské musí být skladováno a přepravováno ve skle a zazátkováno tradiční “hřibovou” zátkou. V reakci na to je Mumm Cordon Rouge Stellar uložen ve skleněné láhvi o objemu 375 mililitrů, která je zajištěna otevíracím a uzavíracím zařízením z nerezové oceli. Je umístěna uvnitř skořepiny z leteckého hliníku, která byla navržena tak, aby chránila láhev. “Vzhledem k tomu, že bezpečnost je při pilotovaných letech do vesmíru prvořadá, musí být v návrhu integrovány redundance, aby byly v souladu s platnými předpisy,” řekl De Gaulle.

“Tato pravidla stanoví, že u nádoby na kapalinu pod tlakem (jako je láhev na šampaňské) musí být v konstrukci druhá ochranná vrstva pro případ selhání té první. To je typické pro všechny kosmické materiály,” dodal. “Selhání skleněné láhve, by mohlo mít za následek roztříštění skla v habitatu, což je nepřijatelné.” Horní část láhve tvoří dlouhé hrdlo zakončené kroužkem, který drží korek a zajišťuje mechanismus láhve z nerezové oceli. Ten zabraňuje prasknutí korku a umožňuje bezpečné odšpuntování láhve. “Po odzátkování, při stisknutí tlačítka umístěného na dně láhve, šampaňské vyjde hrdlem a shromáždí se v kroužku, který kdysi držel korek na místě,” vysvětlil de Gaulle.

“Jakmile z ní vyjde dostatečné množství šampaňského, malým pohybem zápěstí se z kroužku oddělí koule šampaňského Mumm Cordon Rouge Stellar, která se pak shromáždí v naší speciálně navržené sklenici a nakonec ji astronauti ochutnají.” Navzdory svému futuristickému vzhledu má láhev uživatelům umožnit znovu zažít obvyklou degustaci šampaňského. “Design a tvar se podobají tradiční láhvi na šampaňské a co nejvěrněji reprodukují rituál ochutnávání šampaňského,” uvedl de Gaulle.

Ve vesmíru bublinky šampaňského nevystupují na povrch, což znamená, že neuvolňují své aromatické molekuly, uvedla značka. Pro vytvoření nápoje, který by se dobře hodil na vesmírných cestách, zvolila značka “směs Mumm Cordon Rouge vyrobenou z hroznů ze sklizně 2016, která obsahuje většinu odrůdy Pinot Noir a je doplněna rezervními víny z posledních pěti let”. Tato směs si prý zachová charakteristické vlastnosti šampaňského i v degustačních podmínkách, kdy jsou smysly změněny. Mumm Cordon Rouge Stellar bude na palubě nadcházejících misí společnosti Axiom ke stanici Axiom, kterou navrhl Philippe Starck a která je v současné době ve výstavbě, a plně vyhovuje vesmírným požadavkům stanoveným CNES.

Zdroj, foto: dezeen.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru