Dnes vyšlo 15 článků

Mumifikované mechové stěny a rostliny. Jako živé a bez potřeby vody

Mumifikované mechové stěny a rostliny. Jako živé a bez potřeby vody

Mumifikované rostliny, mechové stěny či obrazy jsou designově efektní bezúdržbové interiérové dekorace. Vždyť který kancelářský prostor by neuvítal zazelenění bez údržby? Jedná se o poměrně netradiční interiérový prvek, který objevíme už i  v České republice. Získává si své věrné zákazníky obdobně jako vertikální zahrady. 

Vertikální zahrady

Liší se od našeho “mumifikovanéhoL tématu primárně tím, že je potřeba osázet prostor výhradně živými rostlinami a těm se starat mmj. o zálivku, hnojení a přístup světla. Najdete je již v mnoha kancelářských komplexech (kupř. v Praze – Karlín), obchodních centrech (OC Quadrio Praha) či dokonce restauracích. Samozřejmě v cizině najdete i poměrně megalomanské projekty či vertikální lesy v rámci koncepce kupř. vysokopodlažních budov.

vertikal

Mechové stěny a obrazy z mumifikovaného mechu

Zajímavostí je, že se jedná o skutečný živý mech, který byl de facto mumifikován. Voda z něj byla nahrazena ekologickým konzervantem, díky čemuž si udrží svůj přirozený vzhled, barvu i vůni. Životnost takto upraveného mechu, kdy se nahradí voda v rostlině za pomoci kupř. glycerinu a potravinářské barvy je cca 10 let.

zelVhodný je pro interiéry, kde teplota neklesá pod 10°C a vlhkost vzduchu se pohybuje v rozmezí 40% – 60 %, tedy pro veskrze všechny obývané prostory. Celá údržba spočívá pouze v občasném očištění od prachu a na to vám stačí prachovka. Kdo by to nebral, pokud vám světelné podmínky nedovolí mít rostliny živé?

mechové stěny 2

Různé druhy mechu poskytují větší prostor kreativitě, stejně tak nemusíte využít mech pouze v “obrazech”, ale zvolit i alternativní řešení instalace. Představivosti se meze nekladou.

mech

brigtMumifikované rostliny

Nemusíte však zůstávat pouze u mechu, stejně tak můžete v rámci dekorace použít i stálobarevné mumifikované rostliny. Pouze se vyhněte následujícímu tomu je rosit, zalévat nebo umístit do prostředí s vlhkostí nad 70 %.

mummiee

A jaké jsou jejich benefity?

– nepotřebují UV záření

– ušetříte za údržbu, výživu a zálivku

– stálozelené

– neposkytují domov hmyzu

– žádné alergie

A představte si, že takto mumifikované naleznete v nabídce společností dokonce i stromy:

stromSamozřejmě pochopíme, pokud budete stále dávat přednost živým květinám. Sice vyžadují údržbu, ale benefitů zde nacházíme pořád více. Napište nám do komentářů, zda dáváte přednost bezúdržbovým mumifikovaným rostlinám či životu.

Zdroje foto + text: Galerie Artisan Moss, Artisan Moss, Moss Walls, Brightgreen.co.uk, Inleaf.co.uk, Mummieplants, Greenwallsdesign, Pexels.com

Komentáře

Nahoru