MS v PowerPointu vyhrál český student

Student pražské Smíchovské střední průmyslové školy Jiří Houžvička prokázal svoje dovednosti v aplikaci PowerPoint a porazil další soutěžící z celého světa. Odměnou mu je titul mistr světa v PowerPointu, zlatá medaile a odměna ve výši 5000 dolarů (96 000 Kč).

Jako kvalifikace do soutěže slouží výsledek dosažený v certifikační zkoušce, díky tomu udává pořadatelská společnost Certiport, že se soutěže zúčastnilo 344 000 soutěžících z 90 zemí. V Houžvičkově kategorii jich bylo přibližně 160 tisíc.

Poslechněte si, jak se Jirka vyjádřil ke svému vítězství, jaké jsou jeho budoucí plány, jak si myslí, že mu vítězství pomůže v budoucím životě, jak si myslí, že budou reagovat na vítězství jeho blízcí, …

Všimněte si, že nastávající maturant byl jediným Evropanem, který se dostal do první desítky. Pořadí bylo následující:

  1. Jiří Houžvička, ČR, zlatá medaile
  2. Punyisa Sukcharoen, Thajsko, stříbrná medaile
  3. Ahmad Haziq Muzakkir, Brunej, bronzová medaile
  4. Ho Tran Hieu Trung, Vietnam
  5. Hao-Tien Cheng, Tchaj-wan
  6. Namhee Kim, Korea
  7. Wai In Ho, Makao
  8. Wesley Mark Lincoln, Singapur
  9. Nicholas Cousino, USA
  10. Jake Ruiz, USA
jiriHouzvicka

Jirka na stupních vítězů po boku soutěžících z Bruneje a Thajska.

Jirka se k PowerPointu dostal ve škole, kde studuje. Tam si udělal certifikát, ve kterém získal vysoké skóre, na jehož základě ho poté pozvali do Washingtonu na celosvětové finále. Na tak vysokou úroveň, že se mohl rovnat s těmi nejlepšími, dosáhl taktéž ve škole pomocí základních kurzů a vlastních zkušeností – prý například díky tvorbě vlastních prezentací pro školní výuku.

Devatenáctiletý Čech je zatím ajťákem na volné noze, spravuje například webové stránky. To však podle něj zvýhodnění nebylo.

„Znalosti potřebné k soutěžení ani tak nevycházejí z informatiky. Jde o funkce, které běžně používá manažer v jakékoli firmě,“ říká Houžvička.

Při kvalifikaci (tedy certifikaci ve škole) měl za úkol zpracovat třicet úkolů, ke kterým dostal zadání v angličtině, v co nejkratším čase – například doplnit do rozpracované prezentace poznámky, změnit styl a uložit ji v určitém formátu. Podobné to bylo i na finále v USA. Měli vytvořit prezentaci o délce osmi slidů, které však byly dost obsáhlé, strukturované a měly spoustu vložených prvků.

houzvicka

„Znalost PowerPointu sama o sobě v praxi žádné velká výhra není. Je to spíš prostředek, jak něco dělat lépe,“ říká Jirka. „V životopise taková zmínka vypadá hodně dobře. Kluk, který soutěž vyhrál před dvěma roky, teď pracuje pro Microsoft. To by se mi samozřejmě také líbilo,“ vysvětluje, čím mu může být vítězství prospěšné.

Pokud se chcete podívat, v jakém duchu probíhalo slavnostní finále, celou galerii fotek najdete na Flickru.

Zdroje: Certiport, TMCnet.com, ihned.cz

Komentáře

Nahoru