Dnes vyšlo 15 článků

MP3 končí, tvůrci tento formát přestali licencovat

V digitálním hudebním průmyslu je formát MP3 jeden z nejpopulárnějších a nejznámějších. Výzkumná německá instituce Fraunhofer Institute for Integrated Circuits, která za tvorbou MP3 stojí, oznámila, že přestává licencovat patenty související s tímto hudebním formátem.

Vývoj formátu může být i nadále podporován, nicméně už nebude oficiálně podporován. Podle tvůrců existují lepší formáty pro uchování hudby, jako je například AAC. Právě tento formát se používá například pro streaming, televizní a rozhlasové vysílání. Případně může být MP3 v budoucnosti nahrazen formátem MPEG-H. Oba formáty nabízí lepší funkce, vyšší kvalitu při mnohem nižších přenosových rychlostech ve srovnání s MP3.

ipod-1428165_1280

Zdroj: Pixabay

Apple se rozhodl pro formát MP3 u svého prvního iPodu z roku 2001, ale o dva roky později přešel na formát AAC. Standard MP3 byl oblíbený především kvůli tomu, že zabíral pouze deset procent původní velikosti souboru, čímž se ušetřila spousta místa. Potom na konci devadesátých let došlo k výraznému rozšiřování MP3, přičemž tento formát přispěl k ilegálnímu stahování hudby.

„Inženýři, kteří vyvinuli MP3, pracovali s neúplnými informacemi o tom, jak náš mozek zpracovává zvukové informace, a tak formát MP3 pracoval na základě falešných předpokladů o tom, jak asi slyšíme,“ řekl Andrew Flanagan pro NPR.

Zdroj: Science Alert

Štítky: , ,

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru