Motorola Ara v dalším stádiu vývoje

Jak se vám zamlouvá nápad postavit si mobil podle svých představ podobně jednoduše, jako sestavujete třeba stavebnici Lego? Díky tomu, že je na světě mnoho lidí, kterým se nápad zamlouvá, se tato možnost brzy stane skutečností.

V září jsme vás informovali o Phonebloks. Tenkrát to byl ještě jen nápad, koncept designéra Davea Hakkense. V říjnu už se objevily zprávy o tom, že si tento koncept vezme pod křídla Motorola. Teď, o dva měsíce později, je už všechno jisté. Projekt Ara, jak Motorola nazvala původní nápad Phonebloks, je v plném proudu.

Součást dlouhodobého procesu

Celý projekt se zdál ze začátku dost ambiciózní a zdánlivě nereálný. Ale generální ředitel společnosti Motorola Dennis Woodside uvedl, že je to celé součástí jejich plánu více zapojit své zákazníky do procesu vytváření nových smartphonů.

Celé to začal Moto Maker. S jeho pomocí si můžete vytvořit personalizovaný mobilní telefon. Když se tato novinka objevila, neviděli jsme za ní ještě možnost ničeho jiného. Teď je ale vše jasné.

„Moto Maker byl začátkem mnohem většího, více vzrušujícího a dlouhodobějšího příběhu,“ uvedl Woodside v rozhovoru s Marquesem Brownlee – osobností z YouTube (video nahoře).

Projekt Ara jde mnohem dále než Moto Maker, ale můžeme vidět, jak jsou vlastně tyto dva nápady svázané dohromady.

Střet projektu Ara a Moto Maker

Woodside uvedl, že brzy uvidíme, jak se rozrostou možnosti Moto Maker – bude více materiálů, ze kterých si budeme moci vybírat. Konečným cílem bude umožnit spotřebitelům, aby mohli po celou životnost svého telefonu neustále přizpůsobovat hardware. A to je právě to místo, kde je hranice mezi Ara a Moto Maker.

Prototypy Ara

Prototypy Ara

Woodside uvedl, že už existuje prototyp projektu Ara, ale naznačuje, že doba uvedení na trh je ještě nejistá.

„Budeme mít výrobek na trhu v příštích 12 měsících? To je těžké říct.“

Jednou z obav ohledně nasazení projektu Ara je, že každý přizpůsobitelný kus hardwaru budete muset namontovat na trvalou kostru. Avšak v případě, že by tato základní kostra, na které by všechno leželo, stárla stejně rychle, jako to dnes dělají všechny moderní smartphony, byla by myšlenka inovování mobilních telefonů mnohem méně přitažlivá. Ani Woodside si nebyl odpovědí na tuto otázku příliš jistý.

„Bude to zajímavé. Můžete si představit… že by každý rok mohly být nové verze, které by umožňovaly ještě více funkcí, které by mohly být měněny a modifikovány,“ říká. „Budeme muset zjistit, jak to půjde.“

Woodside se během rozhovoru rovněž dotkl nového smartphonu Moto G s tím, že přístroj přišel s konkrétní výzvou: „Jak vytvořit telefon, který bude objektivně stejně dobrý jako iPhone 5, za třetinu ceny“. Dodal, že se telefon v lednu dočká upgradu na Android 4.4 KitkKat. Uvedl  také, že Motorola neustále usilovně pracuje na chytrých hodinkách.

Zapojte se

Společnost zároveň vyzývá všechny, koho projekt zajímá, aby se zaregistrovali a pomáhali utvářet jeho budoucnost. Telefon navržený pro 6 miliard lidí by prý měl být inspirován aspoň pár tisíci lidmi. Pokud se zaregistrujete, budete mít možnost podílet se na nápadech, co všechno může být do telefonu přidáno. A ti nevíce aktivní účastníci s nejlepšími nápady budou navíc nakonec odměněni telefonem Ara.

Zdroje: The Next Web, The Verge

Komentáře

Nahoru