Dnes vyšlo 1 článků

Moskevské metro tvrdí, že nový sledovací systém má hledat ztracené telefony. Nikdo jim to nevěří

Moskevské metro tvrdí, že nový sledovací systém má hledat ztracené telefony. Nikdo jim to nevěří

V pondělí přední ruské noviny oznámily, že moskevské metro buduje něco, co se zdá být zařízením pro sledování mobilních telefonů. Toto zařízení je prý budováno s účelem stopovat a vyhledávat ukradené či ztracené mobily.

Podle deníku Izvestia šéf policejního oddělení pro systém metra v Moskvě Andrej Mochov říká, že sledovací zařízení bude mít dosah pět metrů. „Pokud vznikne potřeba danou SIM kartu najít, systém automaticky zmapuje trasu jejího pohybu a předá tyto informace službě na stanici.“

Ztracené mobily? Kdepak. Účelem jsou odposlechy, říkají experti

Mnoho expertů v Rusku i zahraničí je ovšem přesvědčeno, že budovaný systém má zcela jiný účel – že se jedná o „lapač IMSI“ – tedy zařízení, které je schopné zmást SIM kartu i mobil, přimět je přijímat signál z falešného vysílače mobilního signálu a zaznamenat patnáctimístný kód IMSI (mezinárodní kód identity účastníka mobilní sítě) na SIM kartě. Takováto zařízení jsou jednoduše schopná zjistit, jaká telefonní čísla se v dané oblasti používají i zachytit probíhající hlasová volání.

Moskevské metro se k těmto znepokojivým obviněním nevyjádřilo.

Jak odposlouchávat lidi zcela legálně

Pravdou je, že se řada podobných zařízení instaluje s dobrými úmysly, na jejich podstatě – tedy naprosto bezvýběrovém sledování lidí a získávaní jejich osobních dat – to ovšem nic nemění. Divíte se, že jsou taková zařízení vůbec legální? Posvěcení jim uděluje samotný fakt, že zařízení sledují čísla SIM karet, které jsou vlastně majetkem operátora a nikoliv jedince, čímž je sledování vlastně dokonale legální.

Ruský tisk cituje Alexanda Ivančenka, výkonného ředitele Ruské asociace bezpečnostního průmyslu, který tvrdí, že aby byl systém efektivní, muselo by být podobné zařízení nainstalováno každých deset metrů: „Je zřejmé, že cena celého systému naprosto neodpovídá hodnotě všech odcizených telefonů. Jsou také známy efektivní protizlodějské systémy: třeba ve Spojených státech ví vlastník mobilu tolik, aby mohl zavolat operátorovi a ten zajistí, aby ukradené zařízení okamžitě přestalo fungovat, a to dokonce i s jinou SIM kartou.“

Dva hlavní ruští mobilní operátoři, Beeline a Megafon, oznámili ruskému tisku, že o instalaci zařízení nic netuší. Systém pro sledování SIM karet by měl být online na konci roku 2013 nebo počátkem roku 2014.

Zdroj: https://goo.gl/wnCNr1

Komentáře

Nahoru