Dnes vyšlo 15 článků

Mortal Kombat Komplete Edition

 

 

[raw][hodnoceni][/raw]

[raw][/raw]

Žánr: Akční bojovka
Platforma: PC, Xbox 360, Playstation 3
Multiplayer: ano
Vydání: 3.7.2013
Vývojáři: NetherRealm Studios
Autor recenze: Jan Holub

Mortal Kombat je velmi oblíbená bojovka, která má nejen na PC dlouhou tradici. Přesto, že se dlouhou dobu pohybovala jen v prostoru konzolí, nedávno se vrátila na PC a to rovnou v Komplete edici! Jak velký návrat dopadl? O tom se můžete přesvědčit v naší recenzi, ale už jen samotné screenshoty napoví, že tohle prostě nemohlo dopadnout špatně.

Minimální požadavky

OS: Windows Vista, Windows 7, Windows 8
CPU: Dvoujádrový procesor aspoň 2.4Ghz
HDD: 10 GB
RAM: 2 GB
Grafika: NVIDIA GeForce 8800 GTS | AMD Radeon 3850 nebo lepší. DX10

Mortal Kombat Komplete Edition

Po několika letech se legendární bojovka Mortal Kombat vrací na naše monitory, a to rovnou v kompletní edici posledního dílu. Sami mi určitě dáte za pravdu, že bojové hry tohoto typu, byly na PC vždy nedostatkovým zbožím a řada z nás, tak hrála předchozí Mortal Kombat, ale třeba také Tekkena na konzolích. Návrat na PC je tak velkou událostí, kterou již ocenil nejeden hráč.

Posledním dílem, který jsme si mohli zahrát na PC, byl Mortal Kombat 4. Ten tehdy nabízel skvělou grafiku, ale hlavně unikátní možnost boje se zbraněmi, což je pro bojovky ne úplně tradiční záležitost a mnohým tak vize rozpláclého raidena na monitoru, který právě dostal mrazivou palicí, utkvěli v hlavě dodnes. Zábava to byla při nejmenším stejná, jako dnes. Následně jsme se však museli v rámci PC s Mortal Kombat na několik let rozloučit.

https://img.objevit.cz/MKKE-2013-07-06-00-33-53-44.jpg

Návrat ve velkém…
Konečně jsme se však dočkali a máme tak možnost se znovu pustit do nelítostných a brutálních bojů, jejichž hlavními atributy je mnoho krve, lámání kostí, tvrdé rány, ale samozřejmě také tolik oblíbené fatality! Již po prvním spuštění působí nový Mortal Kombat Komplete Edition velice positivním dojmem, který by se dal shrnout asi takto.

Mortal Kombat vzal to všechno, co tak dobře funguje již řadu let a naservíroval nám to ve svěžím a slušivém kabátku, který je navíc podpořen Unreal Enginem. Z pohledu fyziky se tak v rámci PC jedná o určitou revoluci a můžete si být jisti, že fyzika má v bojových hrách své právoplatné a důležité místo. Ale nepředbíhejme, jelikož jsme si ještě nevybrali ani mód a těch nám herní vývojáři naservírovali hned několik.


Stačí si vybrat…

První Story Mode, je tak trochu s dovolením styl, který dneska prostě frčí. Důraz je, jak již název napovídá, kladen především na příběh. Ten čerpá například ze zmíněného filmového zpracování a je vypravován v podobě rozličných cut-scén. Je třeba zdůraznit, že v tomto módu není možné vybírat postavu. Hrajete totiž vždy za postavu přednastavenou, ke které se váže aktuální příběh.

Nejedná se však o pouhou náhodu. S každou postavou odehrajete napříč cut-scénámi 3 zápasy a následně příběh expanduje dál nebo se mění, což vám předhodí nový charakter. Scény jsou však udělané velmi dobře, čili pokud vás příběh na pozadí přímo neodrazuje, jedná se o dobrou volbu – nikoliv však optimální!

https://img.objevit.cz/MKKE-2013-07-04-13-49-29-96.jpg

Optimální a tudíž nejvhodnější volbu totiž do začátku představuje zcela bezpochyby Challenge Tower. Ta je dimenzována velmi zajímavě. Opět sice odpadá možnost, vybrat si postavu, ale za to, co vás challenge tower naučí, to rozhodně stojí oželet. Systém je jednoduchý – každé patro věže představuje určitou výzvu, po jejíž splnění se dostanete o patro výš.

První patra vás naučí se bránit, ale také efektivně rozdávat útoky. Co je, však nejpodstatnější je, že vás naučí také speciální X-ray útoky a samozřejmě Fatality! A to se do dalších bojů určitě hodí více, než dost. Žádný boj není zcela obyčejný. Často je v něm nějaký úkol či jsou změněny okolní podmínky, které vaši výhru mohou ztěžovat. Opravdu zábavné jsou pak výzvy, které mají s původním Mortal Kombat jen pramálo společného.


Jak za starých časů…

Následně se už dostáváme ke klasickému Ladder, který můžete znát z předešlých dílů. Jedná se tedy o jakousi náhražku tradičního Arcade Modu, kde si jednoduše vyberete postavu, s tou vytřískáte několik nepřátel, jen proto, abyste se dostali k samotnému Gorovi a Shao-Khanovi.

Boj s nimi je již na easy obtížnost při nejmenším zajímavý, na médium pak připomíná herní zážitek, který několik posledních let chybí… a to sice zážitek výzvy. Člověk se pak diví sám sobě, jak ho může bavit jít na Gora po osmé a znovu skončit rozšlapán na zemi.

https://img.objevit.cz/MKKE-2013-07-07-23-12-16-25.jpg

Boje jsou opravdu povedené – každá postava má své speciální útoky a to rovnou několik desítek. Rozdíly mezi nimi jsou tak markantní a dělají hru velmi rozmanitou. Hrubá síla, kouzlení, ale i střílení si v Mortal Kombat našlo své místo. Opravdu povedené jsou pak X-ray útoky, které se sice poměrně rychle okoukají, jelikož každá postava má jen jeden, za to jsou však velmi efektivní.

Provést je můžete v momentě, kdy se naplní celý dolní ukazatel. Ten se plní v průběhu boje tím, jak složité útoky provádíte, ale také jaké útoky obdržíte a zda jste schopni se bránit. Jednoduše řečeno – čím lepší bojovník, tím rychleji naplněný ukazatel. A právě jeho naplnění umožňuje poměrně jednoduchým způsobem provádět ony speciální útoky.


Komplexní boje

I částečné naplnění vám však otevře přístup k mnoha bojovým trikům. Boje jsou tak nejen rozmanité, ale také živé a svižné. Hlavní aspekt boje tvoří kombinace, což si bude žádat malé vysvětlení. Když to hodně zjednoduším, boj funguje v podstatě tak, že útočí jeden a v momentě, kdy útok provede, může zaútočit druhý. Nechci to tak úplně nazývat, ale jedná se o určité „tahy“.

Je jen na vás, jak onen tah vyplníte. Pokud stihnete dát pouze jednu ránu, můžete si být jisti, že hned po ní přijde od nepřítele pořádná série úderů. Stejně tak však díky kombinaci šipek a kláves můžete provést kombo vy, a to jako první. Nepřítel se pak může pouze bránit, ale nemůže dát úder, dokud nedokončíte své kombo. Teprve potom může začít útočit. Možná to může znít poněkud abstraktně, ale buďte si jisti, že pokud budete chtít v pozdějších fázích vyhrávat, je třeba tento herní mechanismus respektovat.

https://img.objevit.cz/MKKE-2013-07-07-18-17-00-09.jpg

Hratelnosti tak nemáme co vytknout a stejně tak nás potěšila i grafika a design hry. Konkrétně pak design jednotlivých bojových abilit a také provedení bojových arén (prostředí – levelů). Jak se můžete přesvědčit na screenshotech, vývojáři mysleli i na ty nejmenší detaily. Stage fatality jsou tak něco, co budete dělat velice rádi.

Nezapomeňme také na to, že i nový Mortal Kombat Komplete Edition umožňuje hru pro dva hráče v tzv. horkém křesle. Když k tomu přičtete pár módů, které můžete s kamarádem či kamarádkou hrát, zjistíte tak, že je před vámi opravdu velmi velký zdroj zábavy.

 

 

Plusy: hratelnost, grafika, stará dobrá mlátička, hotseat
Mínusy:
po čase lineární
Verdikt:
Návrat legendárního Mortal Kombat byl dne našeho názoru velmi vydařený a jsme za něj rádi

 

Trailer Mortal Kombat Komplete edition

Fatality v Mortal Kombat Komplete edition

Student, recenzent, filozof a skladatel. Tvrdí, že člověk by si měl každý den rozšiřovat své obzory a neustále uplatňovat kritické myšlení. Stál u zrodu projektu Svatantra a ve volném čase se věnuje také komponování hudby. Má rád přírodu, moudré lidi, metafyziku a je fascinován neznámem. V současné době přispívá na několik webů a píše především o přírodě a počítačových hrách.

Komentáře

Nahoru