Dnes vyšlo 15 článků

Monitory LED vs. LCD: Jaký je mezi nimi rozdíl a který si pořídit domů?

Monitory LED vs. LCD: Jaký je mezi nimi rozdíl a který si pořídit domů?

Snad každý z nás ještě pamatuje klasické “velké” monitory a TV o váze několika kilogramů. Ty měly jako zobrazovací jednotku CRT display, který pracuje na principu elektronových paprsků.

Od počátku 21. století však dochází k postupnému nahrazování této “zastaralé” technologie technologií novou. Tou jsou zobrazovací jednotky plasmové, LCD a LED. Známe je z klasických “placatých” monitorů, kam by se CRT zobrazovací jednotka nevešla.

LCD technologie

LCD i LED obrazovky přitom obě pracují na technologii tekutých krystalů (Liquid Crystal Display), ale rozdíly mezi sebou samozřejmě mají. Jinak by přece neměly důvod mezi sebou soupeřit, že?

Technologie LCD pracuje na principu vrstev filtrů a tekutých krystalů, které se vlivem podsvícení a polarizace natáčí, aby z procházejícího světla vygenerovaly požadované barvy a barevné odstíny. Toť přibližně základní princip.

Tyto typy monitorů jsou lehké, tenké, mají malou spotřebu, neblikají jako CRT modely, a ani nijak dále nepoškozují lidský zrak.
Nevýhodou však bývá horší kontrast a horší zobrazování černé barvy.

LED technologie

LED technologie pracuje na stejném principu jako LCD. Rozdíl tu však je, neboť se zde jako světelný zdroj nepoužívají klasické reflektorky, ale LED diody (Light Emitting Diode).

Díky nim jsou LED obrazovky až o několik desítek procent méně energeticky náročné, dokáží zobrazovat s lepším kontrastem a jasněji, “černá” má daleko blíže ke skutečné černé atd.

Jelikož je však LED technologie technologií novou, je samozřejmě dražší. Naštěstí žijeme v době tržní ekonomiky a velkého konkurenčního prostředí, takže se LED monitory ve velmi krátké době dostaly téměř na úroveň jejich LCD předků.

Ano, předků, protože LED není nic jiného, než vlastně vylepšené LCD. A díky nízké spotřebě, lepšímu kontrastu atd. už snad ani není potřeba investovat do LCD obrazovek. Rovnou se vyplatí koupit LED.

TIP: Jak si vybrat správný monitor k PC?

Závěrečné shrnutí

Souboj LED vs. LCD tedy není soubojem technologií, ale souboj nástupce s předchůdcem. Rozdíly mezi nimi jsou, ale rozhodně jich více mluví ve prospěch nové LED technologie.

Takže až si budete kupovat na Vánoce pořádnou TV “bednu”, tak už budete vědět, jakou technologii si vybrat, že? :-)

POZOR: Některé obchody prodávají zobrazovací jednotky jako LED/LCD, takže si kupující musí dát velký pozor, zda si kupuje skutečně LED technologický počin, nebo jen zastaralý LCD počin.
Mnohdy je do popisku uvádí oba tyto pojmy, tzn. LED LCD TV. V tomto případě se jedná o LED televizi, i když zde má napsáno LCD. V případě nejistoty však většinou není problém vznést na prodejce dotaz.

Komentáře

Nahoru