Dnes vyšlo 15 článků

Monitorujte své digitální stopy: Ochrání vás před kyberútoky i poškozením pověsti

Monitorujte své digitální stopy: Ochrání vás před kyberútoky i poškozením pověsti

„Velmi pozitivní“ sociální technologie mohou mít „zlověstný“ dopad na společnosti, které z nějakého důvodu nemonitorují své digitální stopy, říká Alastair Paterson, spoluzakladatel Digital Shadows, na konferenci Wired Money.

Alastair Paterson připomíná, že v dnešní době lidé vytvářejí trilion gigabytů online dat každým rokem. „Digitální stopy o vás mohou existovat ještě dříve, než jste se vůbec narodili, než jste vůbec učinili své vlastní první kroky,“ říká Paterson a poukazuje tak na množství ultrazvukových fotek, které budoucí matky zveřejňují na Facebooku. „Náhle žijeme uprostřed revoluce. Téměř každá interakce, kterou máme, je zaznamenávána.“

Alastair Paterson na konferenci Wired Money upozorňuje na rizika, která s sebou přináší informační společnost, propojená internetem a sociálními sítěmi

Alastair Paterson upozorňuje na nebezpečí, která s sebou přináší informační společnost

Společnosti byly zvyklé „stavět zdi“, aby se ujistily, že citlivé informace zůstanou ochráněny. Šíření informací online ale způsobuje, že dnes již neexistuje stoprocentně spolehlivý způsob, jak informace uchovat v tajnosti. Některé informace, které tímto způsobem mohou uniknout – třeba údaje o zákaznících, akvizicích nebo pracovních schůzkách – mohou být pro firmu velmi škodlivé, mohou poškodit její pověst. „To je to, čemu říkáme digitální stín,“ říká Paterson.

Únik informací usnadňuje kybernetické napadení

Není to pouze poškozená pověst, čeho by se firmy měly obávat. Úniky dat prostřednictvím sociálních médií mohou vést ke zvýšené míře kyberútoků. Útoky tohoto typu se stávají čím dál sofistikovanějšími a fáze jejich prozkoumání se stává čím dál důležitější.

Předtím, než je spuštěn kyberútok, stráví útočníci mnoho času získáváním interních informací – včetně fungování firemního softwaru a sbírky přihlašovacích údajů a hesel klíčových zaměstnanců. A právě zde existují velké rozdíly mezi tím, do jaké míry společnost tyto údaje chrání. Přestože je většina společností dostatečně zabezpečena, najdou se takové, které „jsou děravé jako cedník“. A ačkoliv se kyberútoky týkají spíše velkých společností, jen proto, že jste malá firma, si rozhodně nedělejte iluze o větší bezpečnosti.

Jak se může firma poprat s digitálními stíny?

V podstatě existují dva způsoby, jak se s takzvanými digitálními stíny vypořádat. Společnost buď může strčit hlavu do písku, v celé své infrastruktuře zakázat sociální sítě a dál stavět nedobytné zdi kolem citlivých údajů. Tato varianta jim ale znemožní využívat mobilní technologie a sociální média ve svůj prospěch. Zaměstnanci navíc stejně budou sociální sítě využívat na vlastních zařízeních ve svém volném čase, takže tímto postupem se vlastně nic moc nevyřeší.

Společnost na to ale může jít i jinak: osvojit si nové technologie a převzít kontrolu nad jejich online účastí. Nejlepší způsob, jak to udělat, je podle Patersona jasná představa o velikosti a škále rizik, následný pečlivý výcvik personálu a pravidelná kontrola digitálních stínů. „Naše digitální stopy dále porostou,“ říká Paterson. „My jim ale můžeme zabránit v tom, aby poškodily naši pověst.“

Zdroj:

https://www.wired.co.uk/news/archive/2013-07/01/digital-shadows-alastair-paterson

Zdroj obrázku:

https://www.wired.co.uk/news/archive/2013-07/01/digital-shadows-alastair-paterson

Komentáře

Nahoru