Moderní technologie pronikají do včelaření a mají přilákat mladou generaci

Moderní technologie pronikají do včelaření a mají přilákat mladou generaci

Na lidstvo se ženou pohromy ze všech stran. Drancování planety se nám postupně zúčtovává. Každý člověk musí začít u sebe a neporovnávat se s ostatními „když ne on, proč já?“. Na štestí to vypadá, že se spousta jednotlivců probouzí a touží po změně. Možná vás to udiví, možná už jste o tom také přemýšleli… v Česku roste zájem o včelaření. Netřeba dodávat, že včely už nějakou dobu vymírají a není jich dostatek pro opylování rostlin, z kterých získáváme potraviny. Albert Einstein prohlásil, že lidstvu zbývají 4 roky života od doby, kdy zemře poslední včela.

V oblasti včelaření vznikají nejrůznější novinky a startupy, aby se včelaření věnovalo co nejvíce lidí včetně začátečníků. Po ruce jsou mobilní aplikace, které včelařením provází, chytré úly, které upozorní na případnou infekci nebo na dobu sběru medu. Do včelaření pronikají moderní technologie, což by mohlo včelaření rozšířit i mezi mladší generaci.

Včely jako z Black Mirror

Jste-li diváky futuristického seriálu Black Mirror, vzpomeňte si na epizodu, kde existovali robotické včely řízeny centrálním počítačem. K tomuto kroku se možná ještě budeme dlouho dostávat. Podívejme se, jaké modernizace do včelaření pronikly.

Forsage je systém pro monitoring včel a je vymyšlen v Česku. Systém kontroluje celou řadu aspektů úlu a výsledky následně odesílá včelařovi do mobilní aplikace. Pomáhá vytvářet statistiky a zároveň včelaře provází nutnými informacemi. Forsage je tedy vhodný i pro začátečníky. Pořizovací cena celého chytrého systému je šestnáct tisíc korun. Podobným systémem je pak BeeSpy, který byl také vyvinut v Česku. Na principu mobilní aplikace pak funguje Úlový deník včelaře, kam si včelař zaznamenává potřebné poznámky. Nahrazuje tak klasický papír a tužku. Thermosolar Hive je označení pro speciální termosolární úl, který včelám zajišťuje ideální podmínky existence. Sám je schopen zahubit roztoče, které včely hubí. Pomocí termoregulace zajistí správné tepelné podmínky, což zvýší produkci medu o 75%.

 

Zdroj,foto: forsage.net

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru