Moderní bydlení uvnitř betonového potrubí? V Hongkongu jde o možné řešení bytové krize

Umíte si představit, že se celý váš domov vejde do betonové vodovodní trubky? Zní to zvláštně, ale pro obyvatele Hongkongu by mohlo jít o reálnou možnost, jak si dovolit bydlení v jedné z nejhustěji osídlených oblastech světa.   

tube home 2

Podle průzkumu Demographia International Housing Affordability z roku 2017 platí Hongkong posledních sedm let za nejdražší místo, co se týče nákupu nemovitostí. Není proto divu, že tu a tam vznikají návrhy, jak dostupnost bydlení pro lidi zvýšit. S nápaditým projektem, který by mohl tuto krizi vyřešit, přišel tamní architekt James Law. Namísto klasických domů vytváří úsporné, ale dokonale moderní mikrodomácnosti pro jednu až dvě osoby ve velkých betonových trubkách. Klaustrofobikům ale pro jistotu doporučujeme zdržet se dalšího čtení.

Architekt James Law se s omezeným prostorem popral na jedničku a do potrubí o průměru 2,5 metru a délce 100 čtverečních stop (zhruba 9,3 metrů čtverečních), což odpovídá rozměrům poloviny garáže pro jedno auto, dokázal umístit úsporné moderní vybavení pro základní lidské potřeby. V domě nazývaném „tube home“ se tak můžete posadit na sedačku, která po rozložení slouží jako postel, a koukat v klidu na televizi. Pokud dostanete hlad, kousek od postele se nachází minilednice a mikrovlnka. Nechybí ani koupelna se sprchovým koutem. Výhodou těchto experimentálních obytných jednotek je i jejich snadné umístění kdekoli ve městě a případně také následné přemístění.

tube home 3

Zatím se jedná pouze o prototyp, Law a jeho tým už ale pracují na získání povolení pro stavbu designových domácností uvnitř úzkých vodovodních trubek. Jejich cena, která bude činit 15 tisíc dolarů, se zdá být vzhledem k rozměrům potrubí i tak dost vysoká, podle informací World Economic Fora je to ale téměř nic ve srovnání s průměrnou pořizovací cenou nového domu o 600 metrech čtverečních, která se pohybuje kolem astronomických 1,8 milionů dolarů. To je pro běžného smrtelníka nemyslitelná částka. Na dalších pozicích v žebříčku nejdražších míst z hlediska bydlení se podle webu Business Insider umístilo australské Sydney a kanadský Vancouver.

Zdroj text: World Economic Forum a Business Insider, zdroj foto: James Law Cybertecture

Svůj život momentálně dělí mezi studium médií a andragogiky, drobnější copywriterské projekty a stáže. Po gymnáziu vedly její kroky na univerzitu, do regionální redakce novin a reklamní agentury, kde postupně získala cenné zkušenosti z oblasti žurnalistiky a reklamy, kterých si dodnes velmi váží. Ve volném čase se věnuje koordinaci festivalů po stránce PR. Skutečný odpočinek jí přináší vyčerpávající sport, dobrá kniha nebo kvalitní film.

Komentáře

Nahoru