Jak se rozhodnout: iOS, Android nebo Windows Phone

Své chytré telefony s sebou dnes nosíme prakticky všude. Přiznejme si to, že se bez nich prostě neobejdeme. Jenže který si vybrat? Existuje tolik různých modelů. A proč je vůbec více operačních systémů? Kdyby byl jeden, bylo by to jednodušší. Co si vybrat? Bude to iOS, Android nebo Windows Phone?

Co jsou zač?

Mnoho lidí si plete telefony a software telefonů. iOS, Android a Windows Phone jsou tři největší hráči, pokud jde o software. Konkrétně se tenhle software nazývá operační systém. Samotný telefon a jeho operační systém nemusí být nutně vyrobeny stejnou společností. Operační systém telefony ale tak nějak družuje. Telefony a tablety s Androidem patří do jedné googlovské rodiny, iOS tvoří specifickou rodinu Applu a Windows Phone zbožňují milovníci Microsoftu. To je sice fajn, jenže který z nich byste tedy měli mít na svém telefonu?

Proč zrovna tyhle tři?

Android od společnosti Google a iOS od Applu jsou hlavními konkurenty. Nezáleží na úhlu pohledu. To je prostě fakt. Pokud jde o podíl na trhu, Windows Phone za nimi citelně zaostává. Sice se objevovaly názory, že je to pouze tím, že je tak nový, a že bude v příštích letech nejrychleji rostoucí platformou, nicméně stále se tak neděje.

Android-iOS-Windows-Phone-flagship-devices-ft

Android, iOS, Windows Phone – tři nejoblíbenější mobilní operační systémy

A který si tedy vybrat?

Pokusíme se na tuto otázku odpovědět bez jakékoliv zaujatosti. Všechny jsou svým způsobem dobré, takže otázkou není, který z nich je nejlepší. Otázkou je, který z nich je nejlepší právě pro vás? Zkuste si upřímně odpovědět na následujících pár otázek.

1. Používáte Mac, iPad, Apple TV nebo další produkt Applu?

V tom případě je určitě dobrou volbou iOS. Dobře ho propojíte s mnoha službami, které už používáte na svém Macu. Nemusíte se starat o problémy s kompatibilitou, pokud máte všechno od Applu, bude to dohromady fungovat. Navíc pokud používáte Applí výrobky, je dost možné, že si prostě na tuhle kvalitu potrpíte. Takže není co řešit. Proč tohle vlastně čtete?

ios_8_intro_2

Pokud doma používáte Apple, není co řešit…

2. Jste fanouškem Microsoftu a líbí se vám Windows 8?

Není žádnou novinkou, že Windows Phone je dělaný ve stylu Windows 8. Pokud se vám tedy osmičky zrovna dvakrát nelíbí, zapomeňte na to. Windows Phone je ideální pro ty, kterým se líbí design podle Microsoftu. Jednoduchý, svěží, čistý, efektivní a elegantní. Docela dobře navíc mixuje svobodu Androidu s bezpečností iOS.

3. Chcete mít nad svým telefonem plnou kontrolu?

Chcete mít všechno přizpůsobené přesně podle sebe? Baví vás dlouhé hodiny vybírat z tisíce možností tu nejlepší? Pak je vaší platformou Android. Bude to ale náročné, protože si budete muset vybrat z rozsáhlé palety různých tvarů, velikostí a výrobců mobilů. Pak už to bude jen na vás. Budete moct instalovat hromadu aplikací a vylepšení. Celé to bude ve vaší režii.

Android L

Android L

4. Chcete nejnovější a nejlepší aplikace?

Ty najdete jedině na iOS. O tom není třeba diskutovat. Je to dané tím, že lidé používající iOS jsou ochotni za tyhle aplikace platit. Vývojáři přirozeně chtějí vydělat, takže vyvíjí nejdříve pro lidi, kteří jim platí. Jednoduchá ekonomika. Na Android se aplikace dostanou stejně, ale obvykle později. S Windows Phone je to horší, ale možná tam objevíte aspoň nějakou náhradu toho, co doopravdy hledáte.

5. Chcete jednoduchý smartphone?

V tom případě se zaměřte na Windows Phone a iOS. Menší počet možností nemusí být nutně špatný. Znamená jen to, že se nemusíte tolik bát. Místo toho, abyste složitě přicházeli na to, jak telefon používat, to stačí prostě přirozeně zkusit. Android není horší, jen má více funkcí a možností, kterými se mnoho lidí nechce zabývat.

6. Máte omezený rozpočet?

Smartphony mohou být drahé, ale to neznamená, že byste nenašli všechno, co potřebujete, u nějakého levnějšího modelu. Pokud chcete ušetřit, je vaším systémem jednoznačně Android. Zařízení s tímto OS jsou bezkonkurenčně nejlevnější. Stejně tak náklady na provoz jsou nižší. Hromadu aplikací si totiž nemusíte platit.

Stále nevíte?

Nebojte se. Hledejte informace, ptejte se známých. Uslyšíte spoustu názorů, proč je zrovna tohle dobré a tohle ne, a určitě se dozvíte mnoho nového. Když máte k dispozici více informací o dané věci, je vždycky snadnější se rozhodnout. 

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru