Tisková zpráva: Mobilní malware přebírá triky toho počítačového

Nově zjištěný malware, útočící na zařízení s Androidem, využívá chytrý mechanismus pro řetězové šíření. Jde o techniku, která je u sofistikovaných počítačových hrozeb běžná, ale na mobilních telefonech je to novinka.

V laboratořích společnosti ESET se analytikům podařilo zachytit a popsat novou hrozbu. Nazvali ji Android/Samsapo.A. Šíří se tak, že na všechny kontakty z napadeného zařízení rozešle SMS s chytlavým textem typu “Je tohle Tvá fotka?” a odkazem, který však vede nikoli na fotografii uživatele, nýbrž na instalační balíček. Ten do mobilního zařízení další oběti nainstaluje Android/Samsapo.A – a dojde k opakování výše uvedeného algoritmu.

Hrozba Android/Samsapo.A, která se v systému dovedně maskuje, funguje mimo jiné také jako tzv. downloader. Znamená to, že do napadeného zařízení dokáže stahovat další malware. Kromě toho však dokáže také bezprostředně škodit. Může sbírat osobní informace, včetně například telefonních čísel a obsahu SMS, a odesílat je na servery kontrolované útočníky. Umí bez vědomí uživatele registrovat dané mobilní číslo k prémiovým SMS službám. Nebo dokáže blokovat telefonní hovory či měnit nastavení alarmu.

Tato inovativní mobilní hrozba byla zatím odhalena pouze v ruské verzi. “Budeme však sledovat případné rozšíření této hrozby do dalších regionů i možný vznik nových mutací, a budeme veřejnost včas varovat,” uzavírá Robert Lipovský, malware researcher v bratislavské výzkumné laboratoři společnosti ESET.

Doporučení ESET pro uživatele mobilních zařízení

Proti Android/Samsapo.A i proti dalším mobilním hrozbám pomáhá dodržovat tři klíčová doporučení expertů společnosti ESET:

1. Zásadně neinstalujte žádné aplikace mimo těch, které pocházejí z prověřených zdrojů.

2. Buďte obezřetní a nepodléhejte trikům sociálního inženýrství.

3. Používejte na svých mobilních zařízeních kvalitní a bezpečnostní řešení, a to vždy v aktuální verzi.

O ESET software

Společnost ESET, která byla založena v roce 1992, je světovým poskytovatelem bezpečnostního softwaru pro firemní klientelu a domácnosti. Společnost vyvinula špičkové bezpečnostní řešení a stále si udržuje přední místo na trhu proaktivní detekce počítačových hrozeb.

Softwarové řešení ESET NOD32 Antivirus drží světový rekord v počtu ocenění v testu „VB100“, který provádí magazín Virus Bulletin, a od počátku testování v roce 1998 nebyl jediný výskyt volně šířeného počítačového červa nebo viru, který by v testu tento program nezachytil. Podle analytické společnosti Gartner je ESET šestým největším hráčem na globálním trhu korporátních řešení pro ochranu koncových zařízení.

Na řešení ESET NOD32 Antivirus, ESET Smart Security a ESET Cybersecurity for Mac spoléhají miliony uživatelů na celém světě a patří mezi nejvíce doporučovaná bezpečnostní řešení na světě.

Společnost ESET má celosvětovou centrálu v Bratislavě (Slovensko), regionální distribuční centra jsou v San Diegu (USA), Buenos Aires (Argentina), v Německu a v Singapuru. Výzkumná centra ESET pro analýzu malware se nacházejí v Bratislavě, San Diegu, Buenos Aires, Praze (Česká republika), Krakově (Polsko), Montrealu (Kanada) a v Moskvě (Rusko), přičemž společnost ESET disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 180 zemích světa.

Kontakt pro média:

Petr Blažek

petr.blazek@taktiq.com

Zdroj: ČTK/Protext

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru