Mobil s Androidem odemknou grimasy

K odemknutí svého Android telefonu nebo tabletu nebudete za chvíli zřejmě potřebovat nic jiného, než nějakou svoji speciální grimasu. Google si přihlásil patent naznačující, že by uživatelé místo hesla mohli jen vypláznout jazyk či nakrčit nos.

V Androidu už teď existuje možnost odemčení pomocí obličeje – chytrý telefon se řídí podle tvaru vašeho obličeje. Redakce BBC informovala, že by to ale Google chtěl dovést ještě dále. Jeho mluvčí však zatím nebyl schopen říci, kdy k implementaci takové technologii do běžných zařízení dojde.

Jaké grimasy by mohly být podporovány?

  • zamračení
  • vypláznutí jazyka
  • široký úsměv
  • nakrčení čela
  • pohyb obočím

Proč?

Také se vám zdá, že možnost, kterou představil Android 4.0, odemknutí zařízení jen pomocí skenování tvaru vašeho obličeje, je naprosto dostačující? Ano, je to pohodlné a co když si například jako heslo zvolím úsměv a někdy prostě nebudu mít náladu se smát?

Tahle možnost se však dá oklamat. Přece jenom chodí na světě i lidé s podobným tvarem obličeje a výzkumy prokázaly, že mobilu většinou stačí ukázat fotografii majitele.

Android 4.0 umožňuje odemknout zařízení pouhým pohledem - zařízení si zkontroluje tvar vašeho obličeje.

Android 4.0 umožňuje odemknout zařízení pouhým pohledem – zařízení si zkontroluje tvar vašeho obličeje.

V loňském roce Google zároveň představil odemknutí mrknutím. To bylo právě kvůli nespolehlivosti předchozího řešení. Nicméně skupina bezpečnostních výzkumníků z University of British Columbia dokonce natočila video zobrazující způsob, jak oklamat i tuhle funkci. A jak? Fotografie majitele mobilního telefonu může být jednoduše zkopírována z Facebooku a s použitím softwaru pro úpravu grafiky ošetřena. Oči se natřou barvou odpovídající tónu pleti a přidají se falešné řasy, aby to vypadalo, že jsou oči zavřené. Grimasa by se v programu pro práci s grafikou modelovala hůře.

Ani to však nemusí stačit

Aby však bylo ještě těžší dostat se do vašeho smartphonu, Google plánuje několikanásobné využití různých grimas a gest – například po úsměvu následuje otočení hlavy o 90°.

 Google však navíc bere na vědomí, že ani tohle všechno ještě pořád nemusí stačit. Plánuje, že by přístroj mohl také vyzařovat světelné paprsky různých barev a frekvencí, které by v očích uživatele vyvolaly určitý odraz světla.

Jinými slovy by tedy software používal displej přístroje a blesk, aby do obličeje uživatele svítil různobarevné světlo. Pak by zkontroloval, zda odlesky v očích souhlasí s gesty, který uživatel provádí.

Do budoucna se rovněž očekává, že by bylo do telefonu nebo tabletu zabudováno zařízení, které by odlišilo plochou fotografii od 3D obličeje. Tím by se zamezilo jakýmkoliv podvodům s fotografiemi staženými z Facebooku či odjinud.

Patent naznačuje, že vše ale stejně bude jistit klasické heslo. Pokud se uživateli nepovede gesto/soubor gest, bude muset zadat bezpečnostní heslo.

Patent naznačuje, že pokud se uživateli nepovede grimasa, bude muset stejně použít klasické heslo.

Patent naznačuje, že pokud se uživateli nepovede grimasa, bude muset stejně použít klasické heslo.

Hudba daleké budoucnosti

Ale mezi podáním patentu a samotným výrobkem je ještě dlouhá cesta. Google uvedl, že podává řadu nápadů, které vymyslí jeho zaměstnanci. Některé z těchto myšlenek později vyspějí do skutečných produktů nebo služeb, jiné zase ne. Z této žádosti o patent prý nemáme vyvozovat žádný potenciální produkt.

Komentáře

Nahoru