Mnichov ušetřil díky Linuxu téměř 10 milionů eur

Mnichov ušetřil používáním vlastní linuxové platformy téměř 10 milionů eur. Vyplynulo to ze studie dosavadních výdajů, která srovnávala výdaje za užití Linux platformy se dvěma dalšími, technicky rovnocennými, alternativami: Windows s MS Office a Windows s OpenOffice.

Studie zahrnovala přibližně 11 000 počítačů v městské samosprávě a 15 000 počítačů vybavených balíčkem OpenOffice. Podle výpočtů by se celková cena licencí pro Windows s MS Office vyšplhala na 11,6 milionu eur a jen cena Windows (jako operačního systému) by se vyšplahala na 7,5 milionu eur. Linuxácká alternativa vyšla samosprávu na přibližně 270 tisíc eur, protože nevyžadoval zakoupení licence, ani koupi novějšího hardwaru pro nejnovější verze softwaru jako u Woken. Náklady nezávislé na softwaru, jako školení a zaměstnanců, byli jednotné pro všechny tři alternativy – 22 milionů eur.

Tato studie měla sloužit jako odpověď od starosty pro občany Mnichova. Ti v dubnu letošního roku sepsali petici, která požadovala transparentnost ve veřejných zakázkách a je dostupná ke stažení na webových stránkách města.

Zdroj: https://www.h-online.com/open/news/item/Linux-brings-over-EUR10-million-savings-for-Munich-1755802.html

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru