Dnes vyšlo 1 článků

Mladý chlapec vynalezl gel, díky kterému se krvácení zastaví během několika sekund

Představte si, že máte před osobu, které z rány stříká krev. Nenapadá vás nic, jak byste této osobě mohli pomoct? Joe Landolina vynalezl ve svých 17 ti letech gel, díky kterému se krvácení zastaví během několika sekund.

Bylo mu teprve 17 let a už vynalezl gel, díky kterému je možné zastavit krvácení jednoduše během několika sekund. Ano, jedná se o VetiGel, což je vlastně polymer založený na bázi vodních řas.

veetigel

Landolina má nyní 22 let a je spoluzakladatelem a výkonným ředitelem společnosti Suneris. Suneris je biotechnologická společnost, která VetiGel vyrábí. Jako první chce tento gel rozeslat lékařům na veterinární kliniky a někdy v dáli by tento gel měli začít používat také lékaři.  Při použití gelu zatím nebyly zpozorovány žádné vedlejší účinky.

A jak vlastně gel funguje?

Použití gelu je zcela jednoduché, stačí vpíchnout injekci s gelem do místa rány a během 12 sekund se vytvoří sraženina, která celé krvácení zastaví.

Gel funguje na principu LEGA. Dávka gelu z řas se skládá z jednotlivých polymerů. Polymery lze rozložit na ještě menší částečky, stejně jako Lego. Poté co se tyto částečky dostanou do styku s bolavou ránou, vytvoří okamžitě strukturu podobnou pletivu a tím vznikne velmi silné pojivo. Na druhou stranu pojivo vytvoří fibrin, který celou ránu zacelí a zabrání dalšímu krvácení. Během několika minut po aplikaci gelu do rány může být gel bezpečně odstraněn.13206775

V soutěži na univerzitě byl druhý, porazil i profesory

Jeho první verzi gelu vynalezl ještě jako středoškolský student v laboratoři svého dědečka. Poté co nastoupil na Univerzitu v New Yorku, se zúčastnil obchodní soutěže. Na soutěži porazil postgraduální studenty, ale také i univerzitní profesory a umístil se na krásném druhém místě.

Časem bude VetiGel dostupný po celém světě

Landolin spolu se svým obchodním partnerem Isaacem Millerem chce gel rozšířit také do Evropy a Asie, což bude asi někdy na začátku příštího roku. Jako první bude gel dostupný pro vojenský personál. Později by se měl gel rozšířit na operační sály v nemocnicích a do našich domácností.

Zdroj: Bussinesinsider

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru